Stało się: mamy zatrzęsienie nowych mieszkań
Rok 2020 to przysłowiowa „klęska urodzaju” pod względem liczby oddanych, nowych mieszkań. Było ich aż 222 000 – to najlepszy wynik od 40 lat. Ale bicie rekordów przez deweloperów, choć zapewne cieszy przyszłych właścicieli, nie wszystkim musi się uśmiechać.
Jak sprawdzić, czy opłaci Ci się przeniesienie kredytu hipotecznego?
Najprościej odpowiadając na tytułowe pytanie: idąc do eksperta, który przeanalizuje Twój obecny kredyt i porówna go z aktualnymi ofertami. Można też spróbować policzyć to samemu, aby chociaż wstępnie zweryfikować, czy w ogóle warto zainteresować się tym tematem.
Jak, po co i kiedy przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?
Cel takiej zmiany jest oczywisty: niższe raty. Ewentualnie może nim być też zmniejszenie liczby rat, ale generalnie chodzi o to samo: aby kredyt był tańszy. Jak więc i kiedy przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?
Kredyt hipoteczny – Przydatne triki
Czy warto wcześniej spłacić kredyt? A może wybrać raty malejące? Co zrobić, aby kredyt był jak najtańszy? Pewnie każdy, kto ma w perspektywie wzięcie kredytu hipotecznego, zastanawia się, jak na nim zaoszczędzić. Albo odwrotnie: jak go w ogóle dostać. Poniżej kilka porad, które pomogą i z tym pierwszym, i z drugim.
Kredyt hipoteczny – jak zwiększyć zdolność kredytową?
To zdanie może zabrzmieć jak wyrok: „Nie mają Państwo zdolności kredytowej”. Czy to koniec marzeń o własnym domu lub mieszkaniu? Niekoniecznie. Cudów nie ma – jeśli zarabiamy bardzo źle, to kredytu po prostu nie dostaniemy. Ale co w sytuacji, gdy brakuje nam naprawdę niewiele? Wtedy możemy troszkę popracować nad zwiększeniem naszej zdolności kredytowej. Jak?
Kredyt hipoteczny krok po kroku
Zaczynamy! Ale… od czego? Bo że od przeświadczenia, że chcemy mieć własne mieszkanie lub dom, to na pewno. Co dalej? Dalej jest niemało etapów, które trzeba przejść, aby dostać kredyt hipoteczny. Opisujemy je tak jak w tytule: krok po kroku.
Na co można wziąć kredyt hipoteczny?
To wydaje się być jasne: kredyt hipoteczny bierze się po to, aby kupić nieruchomość. Cóż, zwykle tak, ale są też inne sytuacje, gdy wzięcie hipoteki po prostu się opłaca – np. po to, aby skonsolidować zobowiązania albo nawet… aby potraktować go jak „pożyczkę”.
Kredytowe Q&A
Nie, nie zawsze wszystko jest oczywiste. A w wypadku kredytów hipotecznych to już w ogóle. Pytań, które pojawiają się przed podjęciem zobowiązania na pół życia, powinno się stawiać jak najwięcej. Poniżej odpowiadamy na te z nich, które powtarzają się najczęściej.
Zakup mieszkania – koszty dodatkowe
Taksa notarialna, podatek od zakupu, zadatek lub zaliczka, pośrednik. Byłoby miło, gdyby ich nie było. Niestety, większości z nich nie da się uniknąć. Poniżej krótkie podsumowanie pozakredytowych kosztów zakupu nieruchomości.
Kredyty hipoteczne – ukryte koszty
Dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę, udzielenie kredytu, rozliczenie transz, ubezpieczenia… nie wszystkie koszty kredytu hipotecznego widać w umowie od razu, dlatego warto przeczytać całą i ich poszukać. Tylko czego szukać? Podpowiadamy poniżej.
Dlaczego tak ważna jest możliwość wcześniejszej spłaty hipoteki?
Wszystko wydawało się poukładane. Wymarzone mieszkanie, kredyt na 30 lat i… nagle coś się zacina. Sytuacji, które mogą się w życiu przydarzyć, jest tak wiele, jak wiele jest historii ludzi, którzy przeżycia te mają za sobą. W wypadku hipotek łączy je jedno: potrzeba wcześniejszej spłaty kredytu. Dlatego tak ważne jest, aby ta spłata była jak najtańsza, a najlepiej – bezkosztowa.
Kredyty hipoteczne – na co zwrócić uwagę w umowie
Na wysokość raty – tak, to wiemy wszyscy. I na zdolność kredytową. Te dwa parametry hipotek od razu biją po oczach, niejako odciągając naszą uwagę od innych. To często błąd. Jakich punktów umowy lepiej nie przeoczyć, abyśmy się z czasem nieprzyjemnie nie zdziwili?
Kredyty hipoteczne – słowniczek
Każda oferta składa się ze… słów. Jeśli więc nie wiemy, czym jest scoring, spread czy WIBOR, trudno będzie nam ocenić atrakcyjność kredytu hipotecznego. Na szczęście nie jest to skomplikowana wiedza, a ewentualne braki można szybko nadgonić, zaglądając do poniższego słowniczka.