Stało się: mamy zatrzęsienie nowych mieszkań

0
Rok 2020 to przysłowiowa „klęska urodzaju” pod względem liczby oddanych, nowych mieszkań. Było ich aż 222 000 – to najlepszy wynik od 40 lat. Ale bicie rekordów przez deweloperów, choć zapewne cieszy przyszłych właścicieli, nie wszystkim musi się uśmiechać.

Jak sprawdzić, czy opłaci Ci się przeniesienie kredytu hipotecznego?

0
Najprościej odpowiadając na tytułowe pytanie: idąc do eksperta, który przeanalizuje Twój obecny kredyt i porówna go z aktualnymi ofertami. Można też spróbować policzyć to samemu, aby chociaż wstępnie zweryfikować, czy w ogóle warto zainteresować się tym tematem.

Jak, po co i kiedy przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

0
Cel takiej zmiany jest oczywisty: niższe raty. Ewentualnie może nim być też zmniejszenie liczby rat, ale generalnie chodzi o to samo: aby kredyt był tańszy. Jak więc i kiedy przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Kredyt hipoteczny – Przydatne triki

0
Czy warto wcześniej spłacić kredyt? A może wybrać raty malejące? Co zrobić, aby kredyt był jak najtańszy? Pewnie każdy, kto ma w perspektywie wzięcie kredytu hipotecznego, zastanawia się, jak na nim zaoszczędzić. Albo odwrotnie: jak go w ogóle dostać. Poniżej kilka porad, które pomogą i z tym pierwszym, i z drugim.

Kredyt hipoteczny – jak zwiększyć zdolność kredytową?

0
To zdanie może zabrzmieć jak wyrok: „Nie mają Państwo zdolności kredytowej”. Czy to koniec marzeń o własnym domu lub mieszkaniu? Niekoniecznie. Cudów nie ma – jeśli zarabiamy bardzo źle, to kredytu po prostu nie dostaniemy. Ale co w sytuacji, gdy brakuje nam naprawdę niewiele? Wtedy możemy troszkę popracować nad zwiększeniem naszej zdolności kredytowej. Jak?

Kredyt hipoteczny krok po kroku

0
Zaczynamy! Ale… od czego? Bo że od przeświadczenia, że chcemy mieć własne mieszkanie lub dom, to na pewno. Co dalej? Dalej jest niemało etapów, które trzeba przejść, aby dostać kredyt hipoteczny. Opisujemy je tak jak w tytule: krok po kroku.

Na co można wziąć kredyt hipoteczny?

0
To wydaje się być jasne: kredyt hipoteczny bierze się po to, aby kupić nieruchomość. Cóż, zwykle tak, ale są też inne sytuacje, gdy wzięcie hipoteki po prostu się opłaca – np. po to, aby skonsolidować zobowiązania albo nawet… aby potraktować go jak „pożyczkę”.

Kredytowe Q&A

0
Nie, nie zawsze wszystko jest oczywiste. A w wypadku kredytów hipotecznych to już w ogóle. Pytań, które pojawiają się przed podjęciem zobowiązania na pół życia, powinno się stawiać jak najwięcej. Poniżej odpowiadamy na te z nich, które powtarzają się najczęściej.

Zakup mieszkania – koszty dodatkowe

0
Taksa notarialna, podatek od zakupu, zadatek lub zaliczka, pośrednik. Byłoby miło, gdyby ich nie było. Niestety, większości z nich nie da się uniknąć. Poniżej krótkie podsumowanie pozakredytowych kosztów zakupu nieruchomości.

Kredyty hipoteczne – ukryte koszty

0
Dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę, udzielenie kredytu, rozliczenie transz, ubezpieczenia… nie wszystkie koszty kredytu hipotecznego widać w umowie od razu, dlatego warto przeczytać całą i ich poszukać. Tylko czego szukać? Podpowiadamy poniżej.

Dlaczego tak ważna jest możliwość wcześniejszej spłaty hipoteki?

0
Wszystko wydawało się poukładane. Wymarzone mieszkanie, kredyt na 30 lat i… nagle coś się zacina. Sytuacji, które mogą się w życiu przydarzyć, jest tak wiele, jak wiele jest historii ludzi, którzy przeżycia te mają za sobą. W wypadku hipotek łączy je jedno: potrzeba wcześniejszej spłaty kredytu. Dlatego tak ważne jest, aby ta spłata była jak najtańsza, a najlepiej – bezkosztowa.

Kredyty hipoteczne – na co zwrócić uwagę w umowie

0
Na wysokość raty – tak, to wiemy wszyscy. I na zdolność kredytową. Te dwa parametry hipotek od razu biją po oczach, niejako odciągając naszą uwagę od innych. To często błąd. Jakich punktów umowy lepiej nie przeoczyć, abyśmy się z czasem nieprzyjemnie nie zdziwili?

Kredyty hipoteczne – słowniczek

0
Każda oferta składa się ze… słów. Jeśli więc nie wiemy, czym jest scoring, spread czy WIBOR, trudno będzie nam ocenić atrakcyjność kredytu hipotecznego. Na szczęście nie jest to skomplikowana wiedza, a ewentualne braki można szybko nadgonić, zaglądając do poniższego słowniczka.