Strona głównaMieszkania

Mieszkania

17 pytań i odpowiedzi na temat wynajmu mieszkania

Inwestorzy kontra mieszkańcy. Wynajmujący kontra najemcy. Zysk kontra koszt… Niby relacje obu stron wynajmowanego mieszkania dzieli wszystko, ale przecież trzeba się dogadać i na spokojnie korzystać z lokalu. Jak to zrobić? W zasadzie, odpowiedź jest prosta: zgodnie z prawem. Czyli?

Nic nie cieszy tak, jak wielka płyta

No dobrze: mieszkania w zabytkowych kamienicach cieszą jeszcze bardziej. Ale ostatnio okazało się, że bloki z wielkiej płyty, na które do niedawna patrzono z...

Jakie mieszkanie na wynajem wybrać?

Ilu najemców, tyle oczekiwań co do idealnego lokum, dlatego każdy wyobraża je sobie inaczej. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy poszukiwaniach mieszkania, by w jak największym stopniu spełniało ono nasze życiowe potrzeby.

Jak (szybko i tanio) podnieść wartość mieszkania?

Najłatwiej powiedzieć; zainwestuj, wyremontuj. Tak, bez wątpienia jest to niezawodny sposób na podniesienie wartości mieszkania. Ale ma on dwie wady: jest kosztowny i nie zawsze się opłaca. Jeśli np. mieszkanie idzie na wynajem, a nie jest luksusowym apartamentem, to niekoniecznie może nam się opłacić generalny remont – nie podniesie on aż tak bardzo czynszu, a nie wiemy też jak o wnętrze będą dbali najemcy. Czy można więc niewielkimi środkami „podkręcić” wartość mieszkania? Tak: można.

Mieszkanie w wieżowcu: fakty i mity

Dla jednych spełnienie marzeń. Dla innych – senny koszmar. Mieszkanie w wieżowcu (ale takim prawdziwym wieżowcu; nie w wysokim bloku) to bardzo charakterystyczne doświadczenie. Nic więc dziwnego, że narosło wokół niego wiele miejskich legend. Warto je skonfrontować z rzeczywistością zanim zdecydujemy się kupić (lub nie) mieszkanie w takim właśnie typie budownictwa.

Blaski i cienie mieszkań w zabytkowych kamienicach

Jest klimat, świetna lokalizacja i wysokie sufity. Są trzeszczące podłogi i niespodziewane remonty. Mieszkanie w kamienicy to takie „na dobre i na złe”. Więcej jest tego dobrego, czy tego złego?

Małe czy duże – jakie mieszkania są dziś chętnie kupowane? 

Epidemia zmieniła wiele naszych nawyków i przyzwyczajeń. Czy wpłynęła też na to, jakie kupujemy mieszkania? Lockdown czy kwarantanna w mikrokawalerce wydają się w oczywisty sposób trudniejsze do przetrwania, niż w przestronnym metrażu. Ale czy doświadczenie to wpływa na rynek nieruchomości?

Mieszkanie z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Decyzja zapadła – planujesz kupić mieszkanie na rynku wtórnym. To dobry pomysł! Musisz jednak przygotować się do zakupu, aby nie żałować swojej decyzji. Pamiętaj, że konsekwencje źle podjętej decyzji, będziesz ponosił przez wiele lat. Co musisz w takim razie sprawdzić, aby transakcja zakończyła się sukcesem?

Mieszkanie z rynku pierwotnego – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Mieszkania z rynku pierwotnego stanowią mniejszość w ogóle wszystkich zakupów nieruchomości. Jednak z roku na rok, coraz więcej osób przekonuje ten sektor. Co ważne, mieszkania na rynku pierwotnym nie drożeją tak bardzo jak na rynku wtórnym.

Zamiast Mieszkania dla Młodych –  Mieszkanie na Start

W 2018 roku zakończył się rządowy program Mieszkania dl Młodych. Obecnie nie jest kontynuowany w żadnej formie. Można korzystać jedynie z innego rządowego programu dopłat do czynszu dla najemców lub podnajemców. Dotyczy ono jednak tylko nowo utworzonych mieszkań lub mieszkań poddanych rewitalizacji, tylko we współpracy inwestorów z gminami. Jakie są warunki tego programu?

Najczęściej czytane