Strona głównaMieszkaniaJak szybko sprzedać mieszkanie?

Jak szybko sprzedać mieszkanie?

Mieszkanie wystawione na sprzedaż, oferta dostępna w serwisie ogłoszeniowym – a Twój telefon milczy. Coś chyba poszło nie tak? Rozważania należy zacząć od tego, jakie są przyczyny Twoich problemów.

Nie jest tajemnicą, że są takie nieruchomości, które bardzo trudno sprzedać. Jaka może być tego przyczyna? Zastanów się, który problem dotyczy Ciebie lub Twojej nieruchomości:

1. Zbyt wysoka cena

Być może chcesz zarobić jak najwięcej, ale Twoja wygórowana cena ofertowa nie jest akceptowalna przez potencjalnych klientów! To oznacza, że dopóki nie dostosujesz ceny  do rynkowych realiów, prawdopodobnie znalezienie kupca zajmie Ci sporo czasu.

2. Trudna lokalizacja

Akurat, a to nie masz wpływu, ale musisz mieć świadomość, że jeśli lokalizacja mieszkania nie jest atrakcyjna, musisz dodatkowo zadbać o lepsze wnętrze. Jeśli to nie pomoże – nie pozostaje Ci nic innego, jak obniżyć cenę.

3. Źle przygotowana oferta

Niestety większość ofert jest źle przygotowana. Przeglądając ogłoszenia, większość jest bardzo do siebie podobna, niczym się nie wyróżniają. Trudno w takiej sytuacji, aby klient zwrócił uwagę akurat na Twoją ofertę. Dlatego przemyśl, co powinno znaleźć się w tytule – najlepiej wskaż grupę docelową. W opisie nieruchomości, używaj języka korzyści. nie pomijają najważniejszych dla kupującego informacji. Nie popadaj też w skrajność i nie rozpisuj się, ale wskaż wszystkie najważniejsze fakty. Stosuj zasady gramatyki i ortografii – pisz poprawnie.

4. Słabej jakości zdjęcia

Musisz wiedzieć, że dobre zdjęcia to połowa sukcesu. Jeśli zależy Ci na osiągnięciu dobrej ceny, to zdjęcia muszą wyglądać równie profesjonalnie. W mieszkaniu musi panować ład i porządek. Jeśli nie masz dobrego aparatu, pomyśl o wynajęciu fotografa lub poproś znajomego o pomoc.

5. Niefunkcjonalny układ pomieszczeń

Przechodnie pokoje, mała kuchnia, łazienka bez okna – mogą spowodować, że nabywcy nie będą zainteresowani Twoją nieruchomością. Czasem warto rozważyć przebudowę lub delikatną zmianę funkcjonalności mieszkania.

6. Kapryśny sprzedawca

Może tego nie zauważyłeś, ale przeanalizuj swoje zachowanie podczas kontaktu z potencjalnymi nabywcami. Być może jesteś zbyt szorstki w obyciu, niechętnie odnosisz się do przystąpienia do negocjacji, spóźniasz się, lub kręcisz nosem przy byle okazji. Takie zachowanie może skutecznie odstraszyć każdego!

Jeśli już wiesz, co może być przyczyną małego zainteresowania Twoją ofertą, wystarczy, że wdrożysz w życie, kolejne punkty – oczywiście tylko, te, które rozwiążą Twój problem.

Co zrobić, aby  szybko sprzedać mieszkanie?

1. Odśwież mieszkanie

Nie trzeba robić kapitalnego remontu. Wprost przeciwnie, taki generalny remont raczej w Twojej sytuacji się nie sprawdzi. Skup się na odświeżeniu lokalu mieszkalnego, aby wyglądało na zadbane. Co możesz na przykład zrobić? Odmaluj ściany, połóż nowy silikon przy wannie, wymień baterię przy umywalce.

2. Napraw usterki

Cieknący kran, odpadające listwy przypodłogowe, czy zwisające gniazdka, z pewnością odstraszą nabywcę.   Dlatego przeprowadź te naprawy, które nie są kosztowne i czasochłonne, a z pewnością się to opłaci.

3. Generalne sprzątanie

O ile nie musisz przeprowadzać generalnego remontu, to sprzątnie  – bez dwóch zdań – musisz ogarnąć. Przy okazji pozbądź się prywatnych pamiątek. Oczywiście nie musisz ich wyrzucać, wystarczy, że schowasz je głęboko do szafy.

4. Ustal cenę rynkową

Nie łudź, się, że znajdziesz kupca, który kupi Twoją nieruchomość po zawyżonej cenie. Zasada jest banalnie prosta – im więcej opuścisz, tym szybciej sprzedasz. Nie doszukuj się w tym większej filozofii. Opuść tyle, ile możesz, biorąc jako minimum cenę rynkową. To moment kiedy emocje trzeba odstawić na bok i sprawdzić ile ktoś będzie skłonny za zapłacić. Na cenę nieruchomości przede wszystkim ma wpływ lokalizacja, powierzchnia, standard i warunki rynkowe. Pomocna też będzie analiza cen konkurencyjnych ofert.

5. Przygotuj profesjonalną ofertę

Przygotuj wysokiej jakość opis i zdjęcia nieruchomości i promuj ofertę w najbardziej popularnych serwisach z ogłoszeniami. Nie  żałuj na to pieniędzy i pomyśl – skąd potencjalni nabywcy mają się dowiedzieć o Twojej ofercie?

6. Home staging

Może nie słyszałeś tej definicji, ale to wbrew pozorom bardzo proste narzędzie podnoszące wartość nieruchomości i tym samym ułatwiające sprzedaż. Zasada jest taka, aby potencjalny nabywca, poczuł się jak u siebie w domu. Ma być miło, ciepło i przytulnie. Musisz zadbać o ładny zapach, świeże kwiaty i neutralne dodatki. To na dobry początek wystarczy. Analizując różne dane, można ogółem stwierdzić, że zastosowanie zasad home stagingu spowoduje:  do 10 % wzrost wartości nieruchomości i co dla Ciebie ważniejsze – do 40% przyśpieszysz etap poszukiwania nabywcy.

7. Skomplementuj dokumenty

Jeśli chcesz szybko sprzedać mieszkanie, to musisz się wcześniej do transakcji przygotować, na przykład skomplementować dokumenty. Zastanawiasz się jakie dokumenty, musisz przygotować? Wiele zależy od tego, czy mieszkanie jest własnościowe, czy spółdzielcze. Jeżeli posiadasz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, do sprzedaży potrzebne będą:  zaświadczenie ze spółdzielni o przysługującym prawie do lokalu, zaświadczenie o braku zadłużenia w płatności opłat eksploatacyjnych, zaświadczenie, że nikt nie jest zameldowany w mieszkaniu, jeśli jest założona księga wieczysta – odpis z księgi wieczystej a jeśli nie ma księgi wieczystej  konieczna – potrzebne będą dokumenty potwierdzające nabycie lokalu np.   przydział na lokal wydany przez spółdzielnię, wypis aktu notarialnego, prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, akt poświadczenia dziedziczenia. Przy własnościowym prawie do lokalu, tych dokumentów będzie mniej – odpis z księgi wieczystej nieruchomości, dokument stwierdzający nabycie prawa do lokalu, zaświadczenie o braku zadłużenia w płatności opłat eksploatacyjnych i zaświadczenie, że nikt nie jest zameldowany w mieszkaniu.

8. Zaangażuj się

Sprzedaż nieruchomości to angażujący proces, w którym musisz nastawić się na kontakt z klientem. Ten wymaga czasu – w grę wchodzą spotkania o różnych porach. Jeśli będziesz całe dnie spędzał poza domem, i nie będziesz miał czasu na prezentacje, to musisz mieć świadomość, że na podstawie zdjęć w internecie nikt decyzji o zakupie nie podejmie.

9. Otwórz się na negocjacje cenowe

Obrót nieruchomości na rynku wtórnym zazwyczaj jest związany z negocjacjami cenowymi. Nabywcy zawsze na to liczą i są rozczarowani, gdy sprzedający nie chce się podjąć negocjacji. Zgódź się, choćby obniżka miałaby być symboliczna. Musisz wiedzieć, że ceny ofertowe (te, po których oferujesz nieruchomość), od cen transakcyjnych (tych, po których faktycznie dochodzi do sprzedaży)  potrafią się różnić średnio o 7-10%.

10. Znajdź pośrednika

Jeśli te kroki Ci nie pomogą w szybkiej sprzedaży nieruchomości, może czas pomyśleć o współpracy z pośrednikiem nieruchomości? Doświadczenie, wiedza i kompetencje pomogą Ci w trakcie całego procesu i z pewnością nie będziesz żałował tej decyzji.

Jak widzisz, czynności do wykonania przed sprzedażą jest sporo, ale bez nich szybka sprzedaż nieruchomości, może pozostać jedynie w sferze Twoich marzeń. Pamiętaj, że zazwyczaj problem tkwi w oferowanej cenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.