Strona głównaDziałkiCzy to dobry moment, by kupować grunty?

Czy to dobry moment, by kupować grunty?

Zakup ziemi – to najlepszy kierunek inwestycyjny w obecnych czasach. Dlaczego? Jej podaż jest ograniczona, dobrych gruntów jest już jak na lekarstwo. Doskonale wiedzą o tym deweloperzy, którzy sukcesywnie budują banki ziemi. Warto wziąć od nich przykład.

Najlepsze lokalizacje w centrach dużych miast już dawno zostały rozdysponowane. Podaż ziemi dynamicznie się kurczy. Budowy przenoszą się na przedmieścia, więc i tu działki są w cenie. Dlaczego ziemia jest tak droga? Gra popytu i podaży, prowadzi do kształtowania się ceny równowagi. Jeśli więc podaż nieruchomości gruntownych, maleje, cena musi wzrastać.

Ceny rosną, rosną, rosną!

Ziemie pod zabudowę zyskiwały na wartości z drobnymi wahaniami od 2012 roku. Obecnie są droższe nawet o połowę niż dekadę wcześniej. W niektórych rejonach, np. w Wielkopolsce ceny gruntów wzrosły o 36,36 procent! Podobnie jest w województwie podlaskim i lubuskim, gdzie ceny wzrosły odpowiednio o 35,42 i 25%.

Porównując ceny z ostatnich trzech lat, obecnie najdroższe są działki na Mazowszu, gdzie za działkę do 20 arów położoną w stolicy w grudniu 2021 roku trzeba było zapłacić o ponad 320% więcej w porównaniu do gruntów o tej samej powierzchni położonych poza Warszawą. Natomiast ciekawy jest fakt, że w województwie świętokrzyskim ceny spadły o prawie 13%, w śląskim nie odnotowano zmian w cenach działek budowlanych.

Porównując natomiast ceny nieruchomości budowlanych z lipca 2021 do lipca 2020 roku, okazuje się, że największy wzrost odnotowano w przypadku działek:

  • w województwie kujawsko pomorskim – działki o powierzchni od 5 000 do 10 000 m2 zdrożały o 44,4%
  • w województwie lubelskim – działki o powierzchni od 800 do 1200 m2 zdrożały o 31,3%
  • w województwie lubuskim – działki o powierzchni do 800 m2 zdrożały o 41,1%, a większe o powierzchni do 1200 m2 o 38,2%
  • w województwie małopolskim najbardziej podrożały działki do 800 m2 – o 54,8% oraz działki od 800 do 12000 m2 – o 39,1%

Obecnie najdroższe działki znajdują się w gminach: Piastów, Warszawa, Michałowice, Podkowa Leśna, Wrocław, Izabelin, Szczyrk, Gdynia, Stare Babice, Marki, Pruszków, Józefów, Konstancin – Jeziorna, Łomianki, Kosakowo (na podst. danych nieruchomości-online.pl).

Najbardziej drożeją małe działki, do 8 arów, szczególnie w województwach mazowieckim, małopolskim, pomorskim i dolnośląskim. Na tych rynkach należy się skupić, szukać atrakcyjnej lokaty kapitału w nieruchomości gruntowe w mieście.

Pandemia wzmocniła zainteresowanie

Znaczny wzrost zainteresowania nieruchomościami gruntowymi odnotowano na początku pandemii koronawirusa. Zamknięci w czterech ścianach, doceniliśmy możliwość posiadania domu z ogrodem, a nawet kawałka ziemi gdzie można swobodnie wypoczywać podczas weekendów. Słupki cen gruntów od lat rosną w górę, ale pandemia mocno uwydatniła ten trend. Obecnie ten kierunek lekko traci na znaczeniu.

Z analizy preferencji użytkowników serwisów Morizon.pl i Gratka.pl wynika, że udział w popycie osób poszukujących ofert sprzedaży domów spadł o 3,5 pkt. procentowego – z 27,1 proc. w IV kwartale 2020 roku do 23,6 proc. w IV kwartale 2021. Udział klientów zainteresowanych zakupem działek spadł o 2,8 pkt. procentowego – z 24,6 proc. do 21,8 proc. Jak informują eksperci w raporcie „Rynek Nieruchomości”, do zmniejszenia zainteresowania domami i działkami przyczyniło się „oswojenie” z pandemią. Początkowe obawy przed zetknięciem z osobą zakażoną, upowszechnienie się pracy zdalnej oraz wprowadzenie przez władze ograniczeń w przemieszczaniu się spowodowały gwałtowny wzrost potrzeb posiadania własnej przestrzeni. W miarę tego, jak przyzwyczailiśmy się do życia w czasie pandemii, popyt na domy i działki nieco osłabł.

Przyczyną są też ogromne wzrosty cen materiałów budowlanych oraz obawy o brak możliwości sfinansowania kosztów budowy domu kredytem hipotecznym.

Nowy kierunek – suburbanizacja

Od pewnego czasu coraz bardziej widać, jak wyludniają się miasta i rozwijają obszary podmiejskie. To właśnie skutek suburbanizacji. Ludzie doceniają spokój, możliwość swobodnego parkowania, kontakt z naturą, mniejszą gęstość zaludnienia, coraz lepszą infrastrukturę. Jak informuje raport „Nieruchomości gruntowe w Polsce” Hecatres Management miastem charakteryzującym się najwyższym poziomem zaawansowania procesu suburbanizacji jest Poznań. Suburbanizacja, głównie za sprawą pandemii wyznacza nowy trend na rynku nieruchomości. Jeżeli ktoś dysponuje działkami poza aglomeracją miejską, może mieć pewność, że ich cena z czasem wzrośnie. Procesowi suburbanizacji będzie sprzyjał przede wszystkim ogromny wzrost cen mieszkań w centrach miast, co spowoduje właśnie migrację ludności do strefy podmiejskiej.

Mazury, morze czy góry?

Biorąc pod uwagę walory turystyczne, warto szukać ziemi nad morzem, w górach lub na Mazurach. Oczywiście biorąc pod uwagę te trzy rejony, najłatwiej będzie znaleźć działkę na Mazurach. Ale uwaga – porównując rok 2021 do 2020, okazuje się, że działki budowlane zdrożały tu o 54%. Nie trzeba jednak mieć działki budowlanej, a rekreacyjną. Popyt na działki rekreacyjne w I kwartale 2021 roku wzrósł względem analogicznego okresu w 2020 roku prawie o 30%.

Można również pomyśleć o malowniczych wsiach Podlasia, Roztocza czy Kaszub. Znajdują się tam piękne chaty, które można kupić za nieduże pieniądze i urządzić w sielskim stylu.

Zalety inwestycji w grunty

Zakup nieruchomości gruntowych to bez wątpienia bezpieczna, czyli najlepsza inwestycja. Jak podsumowują eksperci w raporcie „Nieruchomości gruntowe w Polsce” – ziemia nie starzeje się, nie ma roku budowy…to nie auto, które traci na wartości z biegiem lat. Ponadto taką ziemię można zabudować, wydzierżawić, podzielić, czy sprzedać. Ograniczone zasoby ziemi to gwarancja wzrostu wartości gruntu. Taka inwestycja nie wymaga ponoszenia kosztów utrzymania, kosztów ubezpieczenia lub eksploatacji. Jest to również świetny pomysł na zabezpieczenie przyszłości swoich dzieci.

90% osób widzi w tym sens

Eksperci Hectares Management w ramach badania na potrzeby raportu „Nieruchomości gruntowe w Polsce”, przeprowadzili ankietę, w której wzięło udział 127 respondentów – pośredników, deweloperów i inwestorów. Aż – uwaga – 97% z nich zauważyło większe zainteresowanie kupnem gruntów w tym roku w stosunku do poprzednich lat, a 93% przewiduje wzrost zainteresowania kupnem nieruchomości gruntowych w najbliższych latach w Polsce.

Przyszłość gruntów

Cały czas obserwujemy fazę ożywienia na rynku gruntów pod zabudowę. Ten trend w przyszłości raczej się nie zmieni, ponieważ wysokiemu popytowi na działki wtóruje ich ograniczona podaż. Pandemia koronawirusa jeszcze bardziej tę tendencję wzmocniła. Mieszkania są coraz droższe, więc na budowę domu decyduje się coraz więcej osób. Wiele z tych inwestycji rozlewa się poza granice miast, co przyczynia się do wzrostu cen nieruchomości w zasadzie wszędzie. Co więcej, banki ziemi zgromadzone przez deweloperów, skłaniają ich do podejmowania decyzji o zakupie gorszych gruntów, np. w trudnych lokalizacjach czy o zawiłej sytuacji prawnej.

O czym trzeba wiedzieć, decydując na inwestycje w grunty?

Największymi barierami przy inwestowaniu w grunty są: brak specjalistycznej wiedzy, długoterminowość inwestycji, brak znajomości mechanizmów i procesów, brak kompetentnych doradców. Nie mniej ważne są: wysokie progi wejścia, czy zmieniające się przepisy prawa.

Należy dokładnie weryfikować grunty przed zakupem, pod kątem rentowności inwestycji, możliwości realizacji swoich celów w odniesieniu do tego gruntu, sytuacji prawnej. Gotowe działki do zabudowy z pozwoleniem są zazwyczaj o jedną trzecią droższe. Dlatego warto samemu się tym zająć. Należy analizować miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz ceny w danym regionie. Warto również dostrzec, coraz prężniej działającą na rynku grupę fliperów z kategorii gruntów, czyli osób, które wyszukują perełek inwestycyjnych w nieruchomościach gruntowych, aby odsprzedać je z zyskiem. Dobrym pomysłem jest też, kupić działkę i trzymać, aż zapadnie decyzja „co dalej”.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.