Strona głównaGdyniaMiasteczko w mieście? Brzmi kusząco…

Miasteczko w mieście? Brzmi kusząco…

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja”? Tak, to prawda: na wartość mieszkań stale i niezmiennie największy wpływa ma lokalizacja – zwłaszcza w dużych miastach. Ale w coraz większym stopniu liczy się też „otoczenie, otoczenie, otoczenie…”.

Wydzielone enklawy, które wydają się być zamkniętymi, wyodrębnionymi z tkanki miasta obszarami, to w zasadzie nic nowego. O ile jednak do niedawna dominującą tego typu formą były zamknięte osiedla, o tyle wygląda na to, że do głosu dochodzi przeciwny trend – budynki mieszkalne otoczone przez żywą przestrzeń miejską w której zarówno mieszkańcy, jak i nie mieszkańcy, mogą się swobodnie spotykać i spędzać w niej czas.

Nie trzeba szukać długo, wystarczy wskazać świeże inwestycje tego typu: fabrykę wódek „Koneser” w Warszawie (BBI Development) czy „Gdynię Waterfront” – wiadomo – w Gdyni (Vastint). W pierwszym z wymienionych, czyli w kompleksie zrewitalizowanej, ale też zaplanowanej na nowo fabryki (z zachowanymi zabytkowymi budynkami „Konesera”) postawiono na centralny plac spotkań (na którym odbywa się m.in. kino letnie, eventy, koncerty), galerie, muzeum, sklepy i restauracje. Na terenie kompleksu znajduje się nawet kampus Google. Podobną formę zyskały zrewitalizowane obiekty przemysłowe w Żyrardowie – „Stara Przędzalnia” to kompleks składający się z loftów, hotelu oraz pasażu handlowego.

Nie mniej ciekawa jest wspomniana „Gdynia Waterfront”. Umiejscowiona przy Skwerze Kościuszki (topowa lokalizacja Gdyni), wprawdzie układem budynków wytycza granice kompleksu, ale znajdują się w jego granicach nie tylko mieszkania i biura, ale też sklepy, restauracje oraz otwarty dla wszystkich, plac centralny z m.in. kinem. Z inwestycji o podobnych charakterze można wspomnieć też np. o „Miasteczku Jutrzenki” budowanym w warszawskich Włochach (Aurec Home), w którym deweloper stawia nie tylko mury, ale też obszary wewnętrzne, małą architekturę, szklarnię, fontannę czy miejsce do uprawiania jogi. Oraz oczywiście – zaplanowane w budynkach przestrzenie handlowe.

Czy inwestycje, które kreują samodzielne dzielnice mieszkaniowe, otwarte na miasto i dobrze z nim „zszyte” to trwały trend? Zgadywać nie będziemy, ale… zdecydowanie trzymamy za niego kciuki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.