Strona głównaWiadomościWpis hipoteki do księgi wieczystej – będzie taniej i szybciej

Wpis hipoteki do księgi wieczystej – będzie taniej i szybciej

Sejm jednogłośnie przyjął, a prezydent Andrzej Duda podpisał przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizację ustawy – Prawo bankowe. Kredytobiorcy będą mogli zaoszczędzić nawet 500 zł miesięcznie, a notariusze zyskają nowe prawo. Na czym polegają planowane zmiany i kiedy zostaną wdrożone?

Obowiązek złożenia wniosku o ustanowienie hipoteki w księdze wieczystej jest po stronie kredytobiorcy. Procedura może trwać nawet rok. Bank do momentu ustanowienia hipoteki ponosi ryzyko, w związku z tym nakłada na kredytobiorcę obowiązek ponoszenia dodatkowych opłat, np. ubezpieczenia pomostowego, czy wyższej marży. Wkrótce ma się to jednak zmienić.

Zamiast opłaty, kaucja

Od czasu, kiedy wybuchła pandemia nie został rozwiązany problem wydłużonego czasu oczekiwania na wpis hipoteczny do księgi wieczystej. Jest to uzależnione od obłożenia sprawami poszczególnych sądów. W jednych zajmuje to kilka tygodni, ale są i takie gdzie trzeba poczekać na wpis aż rok, na przykład w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku. W tym czasie kredytobiorca musi ponosić dodatkowe koszty na rzecz banku, który w ten sposób broni się przed ryzykiem zaprzestania spłaty rat kredytowych.

Rząd zwrócił uwagę na fakt, że w praktyce niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem, więc bank nie powinien uwzględniać z tego tytułu dodatkowego ryzyka. Zdaniem rządu, opłaty powinny zostać zamienione na kaucje. W praktyce to oznacza, że po dokonaniu wpisu zabezpieczenia do księgi wieczystej bank ma zwrócić kredytobiorcy pieniądze lub zaliczyć je na poczet zobowiązania kredytowego.

Ile zaoszczędzimy?

Chociaż kredytobiorca nie ma żadnego wpływu na czas trwania procedury wpisu hipoteki, musi ponosić niemałe koszty. Opłaty są różne i zależą od warunków, jakie zostaną zapisane w umowie kredytowej. Koszt ubezpieczenia pomostowego niestety nie jest mały, to zazwyczaj około 0,07-0,1% wartości kredytu. W przypadku kredytu na 500 tys. zł będzie to około 416 zł miesięcznie, a więc nawet kilka tysięcy jeśli czas realizacji wpisu hipoteki będzie się przedłużał

Zdarza się również, że banki naliczają opłatę w formie podwyższonej marży. Często jest ona wyższa o 0,5-2 punktów procentowych, w stosunku do oprocentowania zapisanego w umowie kredytowej.

Nowelizacja ustawy w tym zakresie, to dobry krok w kierunku pomocy już i tak poszkodowanym przez sytuację gospodarczą kredytobiorców. Niestety, przepisy zaproponowane przez rząd, nie określają, ile banki mają czasu na zwrot pieniędzy.

Notariusz przyspieszy procedurę

Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło również działania, mające na celu skrócenie czasu oczekiwania na wpis w sądach rejonowych. Będzie to możliwe dzięki nadaniu notariuszom prawa, do dokonywania wpisów hipoteki do księgi wieczystej. Kredytobiorca będzie mógł wkrótce wybrać, czy chce dokonać wpisu za pośrednictwem notariusza, czy zrobi to osobiście w sądzie. Notariusze zyskają również nowe prawo, do wydawania notarialnych nakazów zapłaty, co również zmniejszy obciążenie sądów.

Nowelizacja ustawy ma zastosowanie do umów o kredyt hipoteczny zawartych po dniu wejścia w życie ustawy oraz do umów zawartych przed tym dniem, jeżeli do dnia jej wejścia w życie nie dokonano wpisu hipoteki stanowiącej zabezpieczenie kredytu hipotecznego do księgi wieczystej. W praktyce oznacza to, że zmiany obejmą wyłącznie nowych kredytobiorców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.