Finanse

Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza

Masz firmę? Jednoosobową działalność? Gratulujemy i… współczujemy zarazem. Pewnie jesteś już przyzwyczajony do tego, że „cywile mają łatwiej”. Cóż, tak samo jest w wypadku kredytu hipotecznego – etat sprawę ułatwia, przedsiębiorczość utrudnia.

Podsumowanie 2020 roku – kredyty hipoteczne

Wbrew pierwszym prognozom pandemia nie doprowadziła do załamania w segmencie kredytów hipotecznych. Popyt na nie praktycznie się nie zmienił, a w wartość udzielonego finansowania spadła tylko o 3 proc. Padł za to nowy rekord średniej kwoty wypłacanego przez banki finansowania na cele mieszkaniowe.

Czy i kiedy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Najkrótsza odpowiedź na zadane w tytule pytanie brzmi: tak. Długów zawsze lepiej mieć mniej niż więcej. Ot choćby dlatego, że nie wiemy, co zdarzy się jutro, czy to prywatnie, czy zawodowo. Oceńmy jednak ten temat ściśle finansowo, biorąc pod uwagę jedynie liczby.

Jak sprawdzić, czy opłaci Ci się przeniesienie kredytu hipotecznego?

Najprościej odpowiadając na tytułowe pytanie: idąc do eksperta, który przeanalizuje Twój obecny kredyt i porówna go z aktualnymi ofertami. Można też spróbować policzyć to samemu, aby chociaż wstępnie zweryfikować, czy w ogóle warto zainteresować się tym tematem.

Jak, po co i kiedy przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Cel takiej zmiany jest oczywisty: niższe raty. Ewentualnie może nim być też zmniejszenie liczby rat, ale generalnie chodzi o to samo: aby kredyt był tańszy. Jak więc i kiedy przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Kredyt hipoteczny – Przydatne triki

Czy warto wcześniej spłacić kredyt? A może wybrać raty malejące? Co zrobić, aby kredyt był jak najtańszy? Pewnie każdy, kto ma w perspektywie wzięcie kredytu hipotecznego, zastanawia się, jak na nim zaoszczędzić. Albo odwrotnie: jak go w ogóle dostać. Poniżej kilka porad, które pomogą i z tym pierwszym, i z drugim.

Kredyt hipoteczny – jak zwiększyć zdolność kredytową?

To zdanie może zabrzmieć jak wyrok: „Nie mają Państwo zdolności kredytowej”. Czy to koniec marzeń o własnym domu lub mieszkaniu? Niekoniecznie. Cudów nie ma – jeśli zarabiamy bardzo źle, to kredytu po prostu nie dostaniemy. Ale co w sytuacji, gdy brakuje nam naprawdę niewiele? Wtedy możemy troszkę popracować nad zwiększeniem naszej zdolności kredytowej. Jak?

Kredyt hipoteczny krok po kroku

Zaczynamy! Ale… od czego? Bo że od przeświadczenia, że chcemy mieć własne mieszkanie lub dom, to na pewno. Co dalej? Dalej jest niemało etapów, które trzeba przejść, aby dostać kredyt hipoteczny. Opisujemy je tak jak w tytule: krok po kroku.

Na co można wziąć kredyt hipoteczny?

To wydaje się być jasne: kredyt hipoteczny bierze się po to, aby kupić nieruchomość. Cóż, zwykle tak, ale są też inne sytuacje, gdy wzięcie hipoteki po prostu się opłaca – np. po to, aby skonsolidować zobowiązania albo nawet… aby potraktować go jak „pożyczkę”.

Kredytowe Q&A

Nie, nie zawsze wszystko jest oczywiste. A w wypadku kredytów hipotecznych to już w ogóle. Pytań, które pojawiają się przed podjęciem zobowiązania na pół życia, powinno się stawiać jak najwięcej. Poniżej odpowiadamy na te z nich, które powtarzają się najczęściej.

Najczęściej czytane