Finanse

Jak zmiana stopy procentowej wpływa na wysokość raty?

Horrendalnie wysokie raty kredytów są pokłosiem cyklicznie podwyższanych stóp procentowych. Nie każdy jednak rozumie to zjawisko, dlatego w tym artykule wyjaśniamy krok po kroku, jak stopa procentowa wpływa na wysokość rat kredytowych.

O ile zmniejszyła się zdolność kredytowa Polaków?

Zdolność kredytowa w stosunku do sytuacji sprzed roku spadła o około 50 proc. Obecnie na kredyt stać nielicznych, głównie tych, którzy najlepiej zarabiają i mają stabilną sytuację zawodową. Co można zrobić w obecnej sytuacji, aby poprawić swoją zdolność do zaciągnięcia kredytu hipotecznego?

Wakacje kredytowe – korzystać, czy nie?

Wakacje kredytowe, to forma rządowego wsparcie dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Kredytobiorcy mogą wnioskować o zawieszenie kredytu na okres 8 miesięcy. Chociaż wnioski można składać od niedawna, bo od 29 lipca, to rządową pomoc zaskarżyło już ponad dwa tysiące osób. Dlaczego?

Bessa na rynku kredytów hipotecznych

Nie ma już śladu po zeszłorocznym boomie na hipoteki. O 70% zmniejszyła się liczba wniosków o przyznanie kredytu hipotecznego, w porównaniu do zeszłego roku. To najgorszy wynik od 15 lat.

7 konsekwencji zmiany stóp procentowych

Ostatnie decyzje Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu stóp procentowych wywołują niemałe zamieszanie. Nie bez powodu. Mają one ogromne konsekwencje na różne aspekty naszego życia. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale czas nadrobić luki w wiedzy, by móc odpowiednio się do tego przygotować i zareagować.

7 powodów, dlaczego w ostatnich latach ceny nieruchomości drastycznie wzrosły

Hossa na rynku nieruchomości trwa już blisko dekadę. Wyjaśniamy od czego uzależniony jest wzrost cen domów i mieszkań, a także czy możemy spodziewać się zahamowania tego trendu. Poznaj siedem powodów coraz wzrostów cen nieruchomości.

Podsumowanie rynku 2021 na rynku kredytów hipotecznych i prognozy na 2022

Miniony rok na rynku kredytów hipotecznych pod wieloma względami był rekordowy. W ostatnim kwartale 2021 roku cały sektor mocno zwolnił i była to pierwsza zapowiedź tego, co czeka rynek w najbliższych miesiącach.

Czy nadal warto inwestować w mieszkania?

To pytanie spędza sen z powiek zapewne niejednemu Polakowi. Kwoty, jakie dziś zarabia się na wynajmie spadły wyraźnie, za to ceny mieszkań rosną… równie...

Kredyt hipoteczny – razem, ale bez ślubu

Czy dwoje ludzi niebędących małżeństwem, może wspólnie nabyć nieruchomość i wziąć kredyt hipoteczny? Do niedawna, temat wydawał się nieoczywisty. Dziś już wiemy, że takie rozwiązanie nie stanowi żadnego problemu. Akt małżeństwa nie warunkuje możliwości przyznania kredytu, który pozwoli spełnić marzenia zakochanych!

Czy kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem się opłacają?

Jedno jest pewne: spokój kosztuje. W przypadku hipotek takim spokojem jest pewność tego, że rata – przynajmniej przez kilka lat – nie wzrośnie (bez względu na to, jak będą zmieniały się stopy procentowe). Czy jednak ten element kredytów ze stałym oprocentowaniem sprawia, że w sumie są one a) tańsze, b) droższe czy c) podobne do kredytów z oprocentowaniem zmiennym? To nie jest takie proste pytanie…

Najczęściej czytane