Finanse

Wkład własny w 2021 wraca do dawnych poziomów

Wraz z poprawą perspektyw gospodarczych łagodnieje podejście banków do kwestii ryzyka udzielania kredytów hipotecznych. Efektem są niższe wymagania dotyczące obowiązkowego wkładu własnego przy zakupie nieruchomości. Dziś, tak jak przed pandemią, jest to przeważnie 10 proc.

10 mniej popularnych pytań o kredyty hipoteczne

Pytań na temat zakupu lub sprzedaży nieruchomości nigdy nie brakowało, nie brakuje i zapewne – nigdy nie będzie brakowało. Z odpowiedziami bywa różnie. Pewnie nigdy też nie odpowiemy na wszystkie, pojawiające się zagadnienia, ale… będziemy próbować.

Czym jest RRSO?

Zawsze w ofertach kredytowych, pojawia się tajemniczy skrót RRSO. Pewnie nie raz zastanawiałeś się, co oznacza i jakie ma dla Ciebie znaczenie. Otóż najprościej mówiąc to wskaźnik, dzięki któremu bez problemu możesz porównywać oferty różnych banków, nawet jeśli jesteś laikiem w świecie finansów.

Zakup działki i budowa domu – lepiej po kolei!

Podjąłeś decyzję o wybudowaniu się? Sprawa wydaje się prosta, jeśli masz już działkę, na której chcesz się wybudować. Jeśli nie masz – to powinien być pierwszy Twój krok na drodze ku spełnieniu marzeń! Tak będzie łatwiej o kredyt na budowę domu! Dlaczego? Sprawdź!

W co dziś inwestują bogacze? W nieruchomości

W przypadku bardzo bogatych osób, pewni możemy być jednego – stać ich na zatrudnienie najlepszych doradców finansowych. A w co planują oni inwestować w najbliższej przyszłości? Cóż: co czwarty bogacz ma w planach zakup nieruchomości.

Czym jest wkład własny?

By bank zgodził się pożyczyć nam kapitał na realizację inwestycji mieszkaniowej, musimy w jej przeprowadzenie zaangażować również część własnych środków. Jednak nie zawsze chodzi o gotówkę, bo sporo instytucji finansowych akceptuje też inne formy wkładu własnego.

Zamiast Mieszkania dla Młodych –  Mieszkanie na Start

W 2018 roku zakończył się rządowy program Mieszkania dl Młodych. Obecnie nie jest kontynuowany w żadnej formie. Można korzystać jedynie z innego rządowego programu dopłat do czynszu dla najemców lub podnajemców. Dotyczy ono jednak tylko nowo utworzonych mieszkań lub mieszkań poddanych rewitalizacji, tylko we współpracy inwestorów z gminami. Jakie są warunki tego programu?

Ceny mieszkań w 2021 – będzie drożej czy… drożej?

Epidemia obudziła nadzieje na tańsze mieszkania. Tymczasem rok 2020 minął, a wyraźnych obniżek cen nie widać. Niektórzy jednak wciąż wierzą w to, że w końcu nieruchomości stanieją. Popatrzyliśmy na opinie specjalistów z różnych mediów i zasadniczo mówią oni jednym głosem; będzie drożej, albo… jeszcze drożej.

Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza

Masz firmę? Jednoosobową działalność? Gratulujemy i… współczujemy zarazem. Pewnie jesteś już przyzwyczajony do tego, że „cywile mają łatwiej”. Cóż, tak samo jest w wypadku kredytu hipotecznego – etat sprawę ułatwia, przedsiębiorczość utrudnia.

Podsumowanie 2020 roku – kredyty hipoteczne

Wbrew pierwszym prognozom pandemia nie doprowadziła do załamania w segmencie kredytów hipotecznych. Popyt na nie praktycznie się nie zmienił, a w wartość udzielonego finansowania spadła tylko o 3 proc. Padł za to nowy rekord średniej kwoty wypłacanego przez banki finansowania na cele mieszkaniowe.

Najczęściej czytane