Finanse

7 konsekwencji zmiany stóp procentowych

Ostatnie decyzje Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu stóp procentowych wywołują niemałe zamieszanie. Nie bez powodu. Mają one ogromne konsekwencje na różne aspekty naszego życia. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale czas nadrobić luki w wiedzy, by móc odpowiednio się do tego przygotować i zareagować.

7 powodów, dlaczego w ostatnich latach ceny nieruchomości drastycznie wzrosły

Hossa na rynku nieruchomości trwa już blisko dekadę. Wyjaśniamy od czego uzależniony jest wzrost cen domów i mieszkań, a także czy możemy spodziewać się zahamowania tego trendu. Poznaj siedem powodów coraz wzrostów cen nieruchomości.

Podsumowanie rynku 2021 na rynku kredytów hipotecznych i prognozy na 2022

Miniony rok na rynku kredytów hipotecznych pod wieloma względami był rekordowy. W ostatnim kwartale 2021 roku cały sektor mocno zwolnił i była to pierwsza zapowiedź tego, co czeka rynek w najbliższych miesiącach.

Czy nadal warto inwestować w mieszkania?

To pytanie spędza sen z powiek zapewne niejednemu Polakowi. Kwoty, jakie dziś zarabia się na wynajmie spadły wyraźnie, za to ceny mieszkań rosną… równie...

Kredyt hipoteczny – razem, ale bez ślubu

Czy dwoje ludzi niebędących małżeństwem, może wspólnie nabyć nieruchomość i wziąć kredyt hipoteczny? Do niedawna, temat wydawał się nieoczywisty. Dziś już wiemy, że takie rozwiązanie nie stanowi żadnego problemu. Akt małżeństwa nie warunkuje możliwości przyznania kredytu, który pozwoli spełnić marzenia zakochanych!

Czy kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem się opłacają?

Jedno jest pewne: spokój kosztuje. W przypadku hipotek takim spokojem jest pewność tego, że rata – przynajmniej przez kilka lat – nie wzrośnie (bez względu na to, jak będą zmieniały się stopy procentowe). Czy jednak ten element kredytów ze stałym oprocentowaniem sprawia, że w sumie są one a) tańsze, b) droższe czy c) podobne do kredytów z oprocentowaniem zmiennym? To nie jest takie proste pytanie…

Stałe oprocentowanie hipoteki w ofercie kolejnego banku

Jeśli twoją główną obawą przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego jest fakt, że rata się zmienia, to są sposoby, aby temu zaradzić. A dokładniej: jeden sposób, który właśnie do swojej oferty wprowadził kolejny bank – BNP Paribas Bank.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką jest możliwa, ale przeniesienie prawa własności wymaga wcześniej spłaty całego zadłużenia. Trzeba też dopełnić formalności w banku i sądzie, a niekiedy również w urzędzie i spółdzielni, co wiąże się z kosztami. Wyjaśniamy, co i jak trzeba zrobić, żeby sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym.

Dlaczego warto porównywać oferty kredytów hipotecznych w różnych bankach?

Oferty cenowe kredytów hipotecznych mocno się różnią. W skrajnych przypadkach ten sam klient przepłaci 70-100 tys. zł i co miesiąc płaci ratę wyższą o 200 zł. Jednak nie tylko koszty przemawiają za tym, by nie zadłużać się w pierwszym lepszym banku, tylko przed zawarciem umowy porównać propozycje przynajmniej kilku instytucji.

Kredyty hipoteczne – mniej i (trochę) trudniej

Można powiedzieć: łatwo już było. W lipcu w życie weszła aktualizacja rekomendacji S dotyczącej kredytów hipotecznych i nie ma co kryć – nasza zdolność kredytowa raczej zmaleje.

Najczęściej czytane