Strona głównaRynek nieruchomości

Rynek nieruchomości

7 konsekwencji zmiany stóp procentowych

Ostatnie decyzje Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu stóp procentowych wywołują niemałe zamieszanie. Nie bez powodu. Mają one ogromne konsekwencje na różne aspekty naszego życia. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale czas nadrobić luki w wiedzy, by móc odpowiednio się do tego przygotować i zareagować.

10 przykładów patodeweloperki

Pojęcie patodeweloperki zyskało na popularności wraz z ostatnim boomem deweloperskim i gwałtownie rosnącą liczbą nowych mieszkań. Duża rywalizacja firm na rynku doprowadziła do wielu absurdalnych sytuacji. Jak wyglądają najgorsze przykłady patologii na rynku mieszkaniowym?

7 powodów, dlaczego w ostatnich latach ceny nieruchomości drastycznie wzrosły

Hossa na rynku nieruchomości trwa już blisko dekadę. Wyjaśniamy od czego uzależniony jest wzrost cen domów i mieszkań, a także czy możemy spodziewać się zahamowania tego trendu. Poznaj siedem powodów coraz wzrostów cen nieruchomości.

Nic nie może wiecznie trwać – deweloperzy z zadyszką na finiszu

2021 rok można uznać za wyjątkowo udany dla deweloperów. Patrząc jednak na wyniki sprzedażowe, okazuje się, że końcówka roku, dała im mocno w kość. Dlaczego? Przecież, koniec roku to zazwyczaj okres żniw w branży mieszkaniowej.

Podsumowanie rynku 2021 na rynku nieruchomości i prognozy na 2022

Wraz z rozprzestrzenieniem się na świecie pandemii, pojawiły się niezbyt optymistyczne spekulacje dotyczące rynku nieruchomości. 2021 rok utwierdził nas jednak w przekonaniu, że nie można mówić o kryzysie. Czy ten nastąpi w 2022 roku?

Co zmieniło się w prawie w zakresie nieruchomości w ostatnim czasie, co przyniesie nam 2022 rok?

Największy wpływ na zmiany legislacyjne związane z mieszkalnictwem miało przyjęcie przez rząd Polskiego Ładu. Dotyczy to chociażby możliwości budowy bez zezwolenia większych nieruchomości czy zmian w możliwość zaciągnięcia kredytu bez wkładu własnego.

Spichlerz czy piramida? A może zamieszkamy w rzeźni?

Rywalizacja napędza rynek – również o niestandardowe rozwiązania. O ile w nieruchomościach i deweloperce większość rozwiązań wydaje się być narzuconych z góry (bo inaczej by nie działały), o tyle jest jedno pole do odrobiny przyciągającego uwagę szaleństwa: architektura. Bo kto by nie chciał zamieszkać w piramidzie lub spichlerzu? No dobrze, może nie każdy od razu by chciał, ale przyjrzeć się takim pomysłom warto na pewno.

Czym kierować się podczas zakupu mieszkania pod inwestycję?

Wybór strategii zarabiania na rynku nieruchomości determinuje sposób poszukiwań lokalu, z którego zamierzamy osiągać profity. Nieco inaczej wygląda to dla wynajmu, a inaczej – dla szybkiej odsprzedaży. Jednak zawsze liczy się cena mieszkania i profil potencjalnego klienta.

Czy nadal warto inwestować w mieszkania?

To pytanie spędza sen z powiek zapewne niejednemu Polakowi. Kwoty, jakie dziś zarabia się na wynajmie spadły wyraźnie, za to ceny mieszkań rosną… równie...

Miasteczko w mieście? Brzmi kusząco…

„Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja”? Tak, to prawda: na wartość mieszkań stale i niezmiennie największy wpływa ma lokalizacja – zwłaszcza w dużych miastach. Ale w coraz większym stopniu liczy się też „otoczenie, otoczenie, otoczenie…”.

Najczęściej czytane