Strona głównaRynek nieruchomości

Rynek nieruchomości

Mieszkania w abonamencie – trend, który rośnie w siłę

W teorii najem instytucjonalny to często korzystne rozwiązanie dla obu stron. Właściciele nieruchomości są lepiej zabezpieczeni, a najemcy mają zapewnione bardziej komfortowe warunki mieszkaniowe. Czemu zatem mieszkania w abonamencie nie są tak popularne jak za granicą?

O ile zmniejszyła się zdolność kredytowa Polaków?

Zdolność kredytowa w stosunku do sytuacji sprzed roku spadła o około 50 proc. Obecnie na kredyt stać nielicznych, głównie tych, którzy najlepiej zarabiają i mają stabilną sytuację zawodową. Co można zrobić w obecnej sytuacji, aby poprawić swoją zdolność do zaciągnięcia kredytu hipotecznego?

Bessa na rynku kredytów hipotecznych

Nie ma już śladu po zeszłorocznym boomie na hipoteki. O 70% zmniejszyła się liczba wniosków o przyznanie kredytu hipotecznego, w porównaniu do zeszłego roku. To najgorszy wynik od 15 lat.

7 konsekwencji zmiany stóp procentowych

Ostatnie decyzje Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu stóp procentowych wywołują niemałe zamieszanie. Nie bez powodu. Mają one ogromne konsekwencje na różne aspekty naszego życia. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale czas nadrobić luki w wiedzy, by móc odpowiednio się do tego przygotować i zareagować.

10 przykładów patodeweloperki

Pojęcie patodeweloperki zyskało na popularności wraz z ostatnim boomem deweloperskim i gwałtownie rosnącą liczbą nowych mieszkań. Duża rywalizacja firm na rynku doprowadziła do wielu absurdalnych sytuacji. Jak wyglądają najgorsze przykłady patologii na rynku mieszkaniowym?

7 powodów, dlaczego w ostatnich latach ceny nieruchomości drastycznie wzrosły

Hossa na rynku nieruchomości trwa już blisko dekadę. Wyjaśniamy od czego uzależniony jest wzrost cen domów i mieszkań, a także czy możemy spodziewać się zahamowania tego trendu. Poznaj siedem powodów coraz wzrostów cen nieruchomości.

Nic nie może wiecznie trwać – deweloperzy z zadyszką na finiszu

2021 rok można uznać za wyjątkowo udany dla deweloperów. Patrząc jednak na wyniki sprzedażowe, okazuje się, że końcówka roku, dała im mocno w kość. Dlaczego? Przecież, koniec roku to zazwyczaj okres żniw w branży mieszkaniowej.

Podsumowanie rynku 2021 na rynku nieruchomości i prognozy na 2022

Wraz z rozprzestrzenieniem się na świecie pandemii, pojawiły się niezbyt optymistyczne spekulacje dotyczące rynku nieruchomości. 2021 rok utwierdził nas jednak w przekonaniu, że nie można mówić o kryzysie. Czy ten nastąpi w 2022 roku?

Co zmieniło się w prawie w zakresie nieruchomości w ostatnim czasie, co przyniesie nam 2022 rok?

Największy wpływ na zmiany legislacyjne związane z mieszkalnictwem miało przyjęcie przez rząd Polskiego Ładu. Dotyczy to chociażby możliwości budowy bez zezwolenia większych nieruchomości czy zmian w możliwość zaciągnięcia kredytu bez wkładu własnego.

Spichlerz czy piramida? A może zamieszkamy w rzeźni?

Rywalizacja napędza rynek – również o niestandardowe rozwiązania. O ile w nieruchomościach i deweloperce większość rozwiązań wydaje się być narzuconych z góry (bo inaczej by nie działały), o tyle jest jedno pole do odrobiny przyciągającego uwagę szaleństwa: architektura. Bo kto by nie chciał zamieszkać w piramidzie lub spichlerzu? No dobrze, może nie każdy od razu by chciał, ale przyjrzeć się takim pomysłom warto na pewno.

Najczęściej czytane