Strona głównaRynek nieruchomości

Rynek nieruchomości

Nic nie cieszy tak, jak wielka płyta

No dobrze: mieszkania w zabytkowych kamienicach cieszą jeszcze bardziej. Ale ostatnio okazało się, że bloki z wielkiej płyty, na które do niedawna patrzono z...

A jednak. Mamy boom w nieruchomościach

Do niedawna można było jeszcze się zastanawiać. Dziś nie ma już wątpliwości: obecny ruch w nieruchomościach to prawdziwy boom. Tylko w maju tego roku rozpoczęto o 92 proc. więcej budów mieszkań, niż w maju rok wcześniej.

Wielkie inwestycje, które wpłyną na ceny mieszkań w Warszawie

Co zdrożeje, co stanieje? Czy w ogóle stanieje cokolwiek (raczej nie)? Które rejony Warszawy zyskają w najbliższych latach, a co za tym idzie – gdzie mieszkania będą drożały najszybciej? Przegląd najważniejszych inwestycji w stolicy może przynieść choćby częściowe odpowiedzi na pytania o przyszłość stołecznych nieruchomości.

Epidemia epidemią, a hipoteki z rekordem

Chyba mało kto się tego spodziewał. Koronawirus, pandemia, przewidywania kryzysu. A tymczasem Polacy na potęgę wnioskują o kredyty na nieruchomości. „Na potęgę”, czyli najwięcej od 2011 roku.

Co wynika z roku 2020 dla rynku nieruchomości?

To dopiero był rok… i wcale nie piszemy tego z entuzjazmem. Podlizna 2020 upłynęła pod znakiem epidemii, która – mniej lub bardziej – wszystkim dała popalić. A jak odbiła się ona na rynku nieruchomości? Tutaj, co dla niektórych może być zaskoczeniem, odpowiedź brzmi: wcale. I jest to mocną podpowiedzią tego, co obecnie może dziać się z cenami mieszkań.

Czarna lista dłużników – ile osób w Polsce jest zadłużonych?

Jeśli planujesz zaciągnąć duży kredyt, musisz mieć krystaliczna przeszłość. I wcale nie chodzi, tu o Twoje występki – a o terminową spłatę zobowiązań. Jeśli w przeszłości nie płaciłeś rat, z pewnością Twoje nazwisko będzie figurowało na liście dłużników! Co możesz wtedy zrobić? Czy to zamyka drogę do przyznania kredytu?

Wojenka o parking, którego nie będzie

Trochę zapachniało serialem „Alternatywy 4”, ale to pewnie dlatego, że w roli głównej znów występuje warszawski Ursynów. Temat awantury brzmi dość PRL-owo, choć niekoniecznie taki jest. Poszło o parking. A w zasadzie o brak parkingu. A jeszcze dokładniej: o to, że parkingu nie ma i nie będzie, bo nie jest planowany…

Czy uda się wreszcie zlikwidować deficyt mieszkań w Polsce?

W Polsce brakować może od 0,65 do nawet 4 mln mieszkań. Co prawda systematycznie nadrabiamy zaległości względem Europy, ale zajmie nam to jeszcze dwie dekady. Przy założeniu, że utrzymamy wydajność z ostatnich lat.

Blaski i cienie mieszkań w zabytkowych kamienicach

Jest klimat, świetna lokalizacja i wysokie sufity. Są trzeszczące podłogi i niespodziewane remonty. Mieszkanie w kamienicy to takie „na dobre i na złe”. Więcej jest tego dobrego, czy tego złego?

Wkład własny w 2021 wraca do dawnych poziomów

Wraz z poprawą perspektyw gospodarczych łagodnieje podejście banków do kwestii ryzyka udzielania kredytów hipotecznych. Efektem są niższe wymagania dotyczące obowiązkowego wkładu własnego przy zakupie nieruchomości. Dziś, tak jak przed pandemią, jest to przeważnie 10 proc.

Najczęściej czytane