W teorii najem instytucjonalny to często korzystne rozwiązanie dla obu stron. Właściciele nieruchomości są lepiej zabezpieczeni, a najemcy mają zapewnione bardziej komfortowe warunki mieszkaniowe. Czemu zatem mieszkania w abonamencie nie są tak popularne jak za granicą?
Zdolność kredytowa w stosunku do sytuacji sprzed roku spadła o około 50 proc. Obecnie na kredyt stać nielicznych, głównie tych, którzy najlepiej zarabiają i mają stabilną sytuację zawodową. Co można zrobić w obecnej sytuacji, aby poprawić swoją zdolność do zaciągnięcia kredytu hipotecznego?
Nie ma już śladu po zeszłorocznym boomie na hipoteki. O 70% zmniejszyła się liczba wniosków o przyznanie kredytu hipotecznego, w porównaniu do zeszłego roku. To najgorszy wynik od 15 lat.
Ostatnie decyzje Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu stóp procentowych wywołują niemałe zamieszanie. Nie bez powodu. Mają one ogromne konsekwencje na różne aspekty naszego życia. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale czas nadrobić luki w wiedzy, by móc odpowiednio się do tego przygotować i zareagować.
Pojęcie patodeweloperki zyskało na popularności wraz z ostatnim boomem deweloperskim i gwałtownie rosnącą liczbą nowych mieszkań. Duża rywalizacja firm na rynku doprowadziła do wielu absurdalnych sytuacji. Jak wyglądają najgorsze przykłady patologii na rynku mieszkaniowym?
Hossa na rynku nieruchomości trwa już blisko dekadę. Wyjaśniamy od czego uzależniony jest wzrost cen domów i mieszkań, a także czy możemy spodziewać się zahamowania tego trendu. Poznaj siedem powodów coraz wzrostów cen nieruchomości.
2021 rok można uznać za wyjątkowo udany dla deweloperów. Patrząc jednak na wyniki sprzedażowe, okazuje się, że końcówka roku, dała im mocno w kość. Dlaczego? Przecież, koniec roku to zazwyczaj okres żniw w branży mieszkaniowej.
Wraz z rozprzestrzenieniem się na świecie pandemii, pojawiły się niezbyt optymistyczne spekulacje dotyczące rynku nieruchomości. 2021 rok utwierdził nas jednak w przekonaniu, że nie można mówić o kryzysie. Czy ten nastąpi w 2022 roku?
Największy wpływ na zmiany legislacyjne związane z mieszkalnictwem miało przyjęcie przez rząd Polskiego Ładu. Dotyczy to chociażby możliwości budowy bez zezwolenia większych nieruchomości czy zmian w możliwość zaciągnięcia kredytu bez wkładu własnego.
Rywalizacja napędza rynek – również o niestandardowe rozwiązania. O ile w nieruchomościach i deweloperce większość rozwiązań wydaje się być narzuconych z góry (bo inaczej by nie działały), o tyle jest jedno pole do odrobiny przyciągającego uwagę szaleństwa: architektura. Bo kto by nie chciał zamieszkać w piramidzie lub spichlerzu? No dobrze, może nie każdy od razu by chciał, ale przyjrzeć się takim pomysłom warto na pewno.