Strona głównaFinanseInwestycje w nieruchomości - jak można na nich zarabiać?

Inwestycje w nieruchomości – jak można na nich zarabiać?

Rynek nieruchomości oferuje wiele sposobów inwestycyjnych. To nie tylko zakup i sprzedaż po wyższej cenie, ale cała paleta różnorodnych metod, które są przeznaczone dla inwestorów z grubszym portfelem, ale też dla tych, którzy dopiero zaczynają.

Inwestowanie w nieruchomości to obecnie (w dobie inflacji) jedna z najpopularniejszych strategii pozwalających na bezpiecznie ulokowanie kapitału. Trzeba jednak dokonać analizy i rozsądnie podjąć decyzję, co do sposobu pomnażania kapitału. Wiele zależy od celu inwestycyjnego – czy zysk ma się pojawić w krótkim, czy długim terminie, jaki kapitał można zaangażować i jak wiele czasu można poświęcić obsłudze inwestycji. Kiedy odpowiedź, na te pytania zostanie udzielona, można przejść do wyboru metody inwestycyjnej. Jest ich niemało, więc każdy, kto pragnie wejść w rynek nieruchomości, znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Flipping

To najprostszy model inwestycyjny w nieruchomościach, który jednak wymaga posiadania sporego kapitału na start. Polega na zakupie mieszkania w okazyjnej cenie, a następnie podniesienie jego wartości (np. przez remont) i sprzedaż z zykiem. W ten sposób można sporo zarobić, jednak projekt wymaga zaangażowania czasu oraz rozeznania w rynku nieruchomości. Wyzwaniem jest głównie znalezienie nieruchomości w cenie poniżej jej wartości. To oczywiście nie jest łatwe, tym bardziej że na rynku prężnie działają konkurencyjni inwestorzy, specjalizujący się w flipping’u. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które oczekują dużych zysków, w krótkim okresie. Flipping przyjmuje różne formy, inwestycje w mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego, a nawet w nieruchomości gruntowe.

Wynajem

To rozwiązanie jest odpowiednie dla inwestorów, którzy chcą osiągać pasywny dochód, a jednocześnie w przyszłości zarobić na wzroście wartości nieruchomości. Jest to jednak angażujące zajęcie, które wymaga ciągłego nadzoru nad nieruchomością, związanego z rozliczaniem najemców i dokonywania bieżących napraw. Wiąże się również z dość dużym ryzykiem, w przypadku gdy najemcy okażą się nierzetelni. Rentowniejszą opcją najmu jest świadczenie go w krótkim okresie, np. w celach turystycznych. Jest to jednak jeszcze bardziej angażujące. Można jednak wynająć firmę do zarządzania nieruchomością, co jednak wiąże się z koniecznością podziału zysku.

Podnajem

To rozwiązanie udowadnia, że nie trzeba mieć sporego kapitału, aby zacząć inwestować w nieruchomości. Podnajem polega na wynajmowaniu mieszkania, które nie jest własnością inwestora, a jednocześnie jest również wynajmowane. Konieczne w tym przypadku będzie uzyskanie zgody właściciela na podnajem. Zyski w tym przypadku nie będą duże, ale może się okazać, że warto poczynić takie starania, chociażby po to, aby nabrać doświadczenia.

Mikrokawalerki

Coraz częściej można się spotkać z nowym rodzajem inwestycji w nieruchomości, która polega na zakupie dużego mieszkania i podzielania go na mniejsze kawalerki. Mieszkania można sprzedać lub wynajmować, w  zależności od tego, jaki jest cel inwestora. Ma to głównie sens w dużych miastach, gdzie ceny nieruchomości są wysokie i gdzie mieszka wielu studentów. Jest to bardzo angażująca inwestycja, która wymaga od inwestora znajomości różnych przepisów prawa i wiąże się z koniecznością spełniania wielu formalności. To ciekawy sposób na pomnażanie kapitału, przeznaczony jednak głównie dla doświadczonych inwestorów.

Grunty

Zakup gruntu to dość pewna, długoterminowa i zyskowna inwestycja. W Polsce zasób gruntów kurczy się, więc ich cena z pewnością będzie wzrastać. Działek najlepiej szukać w okolicach dużych miast, które będą ulegać suburbanizacji. Przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić miejscowe plany zagospodarowania i strategię rozwoju gminy. Zamiast działki budowlanej, która jest z reguły droższa, warto ocenić potencjał gruntów rolnych, które mogą w przyszłości zyskać na znaczeniu.

Nieruchomości komercyjne

Inwestycje mogą również dotyczyć lokali użytkowych. Taka inwestycja polega na zakupie atrakcyjnego lokalu użytkowego i wynajmowaniu do przedsiębiorcy. Zazwyczaj taka metoda inwestycyjna jest bezpieczna, długoterminowa i generująca stały comiesięczny dochód.

Condohotele i aparthotele

Nieco innym sposobem inwestowania w nieruchomości jest zakup apartamentu w condohotelu lub aparthotelu. W tej formie inwestor staje się właścicielem pokoju w hotelu, a zarządzaniem rezerwacjami i rozliczeniami zajmuje się operator. Do zalet takiego rozwiązania należy możliwość pobytów właścicielskich w wybranych okresach, co w praktyce oznacza darmowy urlop. Zyski jednak są obarczone niemałym ryzykiem, bo zależą głównie od umiejętności i zaangażowania operatora.

Garaż lub miejsce parkingowe

Można również rozważyć zakup garażu lub miejsca parkingowego w celu wynajmu. To inwestycja, która jest gwarancją niewielkiego, ale stałego zysku – bez konieczności zaangażowania dużego kapitału. To dobry kierunek inwestycyjny biorąc pod uwagę, że w ciągu 30 lat liczba aut zwiększyła się w Polsce czterokrotnie. Warto jednak znaleźć takie miejsca, gdzie występuje deficyt miejsc parkingowych i tam szukać miejsc postojowych i garaży. To długoterminowa inwestycja, która pozwoli czerpać cykliczny i stabilny zysk. Jest również bezobsługowa, co stanowi o jej największym walorze.

Spółki giełdowe

To zupełnie inny rodzaj inwestycji, która nie ma bezpośredniego związku z nieruchomościami. Polega na zakupie akcji spółek, które działają na rynku nieruchomości, np. deweloperów. Jest to bardzo ryzykowna inwestycja, która wymaga dużej wiedzy, odporności na stres, znajomości rynku nieruchomości. Już sam wybór spółki, może okazać się trudny. Inwestycja powinna być postrzegana w długim okresie, bo ceny akcji mogą się mocno wahać. Celem jest sprzedaż papierów wartościowych w odpowiednim momencie, kiedy zysk okaże się zadowalający. Ta opcja jest odpowiednia dla osób, które ze względu na barierę finansową nie mogą sobie pozwolić np. na zakup nieruchomości.

Wybór inwestycji w nieruchomości nie jest prosty i wymaga dokładnej analizy realiów rynkowych. Jedno jest pewne, decyzji nigdy nie można podejmować pod wpływem impulsu. Istnieje szereg sposobów inwestycyjnych, w którym bez względu na zasób portfela, można znaleźć dogodną dla siebie opcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.