Chociaż nieruchomości kojarzą się z czymś stałym, trwałym i niezmiennym, to współczesne mieszkalnictwo jest niezwykle dynamiczną gałęzią gospodarki. Jakie trendy panują obecnie w mieszkalnictwie w Polsce?
W tym artykule znajdziesz dziesięć przykładów tego, jakie zmiany można zaobserwować na rynku nieruchomości. Dotyczy to zarówno nowo powstających budynków, jak i rynku wtórnego, który ulega modernizacjom, pozwalającym nadążyć za nowościami.
- Największa zmiana XXI wieku – ekologia
Zmiany w budownictwie, które dziś skutkują bardziej przyjaznym środowisku charakterem, można zaobserwować już od kilku ostatnich dekad. Niemniej energooszczędne domy pasywne są raczej efektem dążenia do tańszych w utrzymaniu nieruchomości, a nie realizacją założeń ekologicznych. Dopiero w ostatnich latach baczniej zwraca się uwagę na aspekt ochrony środowiska. W największym stopniu dotyczy to wymiany źródeł ogrzewania budynków. Centralne ogrzewanie zasilane węglem czy drewnem jest w odwrocie, natomiast znacznie częściej wykorzystuje się w tym celu chociażby pompy ciepła.
Aby ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła nie było droższe niż tradycyjne paliwa stałe, częstym rozwiązaniem jest montaż instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych, które korzystają z odnawialnych źródeł energii. Taki sposób pozyskiwania energii elektrycznej jest nie tylko tańszy w dłuższej perspektywie, ale przede wszystkim przyjazny dla środowiska. Panele fotowoltaiczne pojawiają się również na starszych budynkach, ponieważ klientów indywidualnych przyciągają korzystne warunki finansowania oraz programy oferujące wsparcie finansowe dla osób prywatnych i przedsiębiorców, którzy inwestują w odnawialne źródła energii.
Kolejnym trendem związanym z ekologicznym podejściem do budownictwa jest podnoszenie efektywności energetycznej obiektów. Na rynku dostępnych jest też więcej ekologicznych materiałów, których wytwarzanie nie wpływa negatywnie na środowisko. Kolejny aspekt to redukcja ilości odpadów budowlanych. W raporcie „Budownictwo. Innowacje. Wizja liderów branży 2025” Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Mariusz Ścisło podkreśla wagę licznych eksperymentów z nowymi technologiami, jak chociażby szklane systemy fasadowe, które są w stanie produkować energię.
- Budynki bardziej smart
Kolejny trend, który coraz częściej można spotkać w nowoczesnym mieszkalnictwie to wykorzystanie technologii informatycznych w domach. O automatyzacji mówi się już na etapie prac budowlanych. Maszyny wyręczają ludzi w większej liczbie zadań niż dotąd. Wystarczy wspomnieć o urządzeniach, które układają kostkę brukową.
Rośnie zakres możliwości tzw. inteligentnych domów. W budynkach smart nie chodzi już tylko o zarządzanie światłem czy roletą zewnętrzną. Już dziś z poziomu smartfona można zamykać i otwierać drzwi. Wraz z rozwojem branży IT, mieszkańcy dostają więcej narzędzi, które zapewniają im komfort oraz bezpieczeństwo. W ostatnich latach sytuacja na świecie wymusiła niejako powstanie kolejnego trendu, jakim jest home office. Według ekspertów, upowszechnienie się pracy zdalnej może wymóc na branży budowlanej zmiany. Wiązać się mogą chociażby ze zmianą układu mieszkań, z lepiej zaznaczoną przestrzenią pod home office, a także pojawienie się wśród ofert większej liczby biur na wynajem. To jednak wciąż w większym stopniu prognoza niż obecny trend.
- Artystyczny wymiar budynków
Nowoczesne budownictwo pod względem estetycznym stawia raczej na funkcjonalność niż pomysłowość. Większość nowych nieruchomości jest mocno ograniczona kolorystycznie i zamyka się w czerni, bieli, odcieniach szarości oraz ewentualnie naturalnych kolorach drewna. Na szarej elewacji być może nie widać zabrudzeń, jednak pod względem wizualnym nowe nieruchomości rzadko bywają atrakcyjne. Dlatego coraz częściej do współpracy zaprasza się artystów, którzy urozmaicają elewacje domów przy pomocy murali. Grafika na ścianie to również skuteczny sposób na odświeżenie wyglądu starszych budynków, a zwłaszcza bloków z wielkiej płyty, które nierzadko przygnębiały swoją szarością.
- Garaże dostosowane do samochodów elektrycznych
Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w 2021 roku w Polsce zarejestrowano łącznie 38 001 osobowych oraz 1657 użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. Elektromobilność to przyszłość motoryzacji, do której dostosowuje się również rynek mieszkaniowy. W nowoczesnych garażach montuje się specjalną instalację elektryczną, dostosowaną do szybkiego ładowania aut elektrycznych. Specjalne gniazda pojawiają się także w elewacji domów, jeśli pojazd nie jest garażowany. Z myślą o ładowaniu elektryków zwiększa się również moc przyłączeniową domu.
- Nowoczesne rozkładowe mieszkania
Trendy w mieszkalnictwie dotyczą również wybieranych przez deweloperów i inwestorów indywidualnych projektów. Według danych GUS średni metraż polskiego mieszkania to około 50 m2, natomiast w przypadku domów jednorodzinnych niecałe 133 m2. Z tej statystyki płyną dwa wnioski. Pierwszy wskazuje na to, że powstają coraz mniejsze mieszkania. Na przestrzeni dekady metraż mieszkań zmniejszył się o 10 m2. Drugi aspekt to fakt, że obecnie każdy metr kwadratowy jest niezwykle cenny. Dlatego jednym z najpopularniejszych trendów w mieszkalnictwie jest wybór otwartej kuchni, czyli aneksu połączonego z salonem. W ten sposób domownicy otrzymują więcej otwartej przestrzeni. Aneksy kuchenne stały się na tyle powszechne, że w sieci bez trudu można znaleźć poradniki na temat wykończenia takiej kuchni czy wyboru odpowiedniego oświetlenia.
W przypadku tzw. szeregowców badania na temat preferencji Polaków wskazują, że dużym atutem oferty mieszkaniowej jest dostęp do ogródka. Nawet niewielki fragment ziemi, który można zaaranżować na miejsce do wypoczynku jest niezwykle pożądany przez rodziny, szukające własnego mieszkania. Z kolei w przypadku domów jednorodzinnych prym wiodą domy parterowe z poddaszem użytkowym. Projekty z sypialnią, biurem albo pokojem dla dziecka na piętrze to najczęstszy wybór w ostatnich latach.
- Wykorzystanie prefabrykatów
W części poświęconej ekologii była mowa o szukaniu prostszych i przyjaznych środowisku rozwiązań w budownictwie. Takim wyborem jest wykorzystanie prefabrykatów. W ostatnich latach intensywnie rośnie oferta tzw. domów modułowych, których największym atutem jest szybki czas realizacji. Jeszcze w 2014 roku udział domów z prefabrykatów w rynku mieszkaniowym wynosił 1,7%. Według prognoz na 2022 rok udział ten ma wynieść 2,4%. Na plac budowy przyjeżdżają gotowe elementy, które następnie są ze sobą łączone. Zarówno budowa stanu surowego, jak i montaż instalacji są w przypadku takich nieruchomości znacznie krótsze. Powstanie takiego budynku jest mniej energochłonne, a zatem również bardziej ekologiczne.
- Wzrost zainteresowania segmentem premium
Mimo wzrostu ten materiałów budowlanych, podniesienia stóp procentowych czy większych kosztów wynagrodzenia pracowników, prognozy dla deweloperów na najbliższą dekadę pozostają optymistyczne. Ostatnie lata to prawdziwy boom deweloperski. Najnowsze trendy pokazują, że może się on utrzymać, jednak zmienić może się kierunek. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości segmentu premium, a zatem lepiej wyposażone, w atrakcyjnych lokalizacjach, a także zbudowane z wykorzystaniem najnowszych technologii. W oparciu o prognozy demograficzne w Polsce, w najbliższych dekadach społeczeństwo będzie się bogacić, ale jednocześnie spadać będzie jego liczebność. W związku z tym już teraz można zauważyć popyt na nieruchomości z wyższej półki lub wręcz ekskluzywne.
- Cenne grunty
W ostatniej dekadzie wzrost cen gruntów w Polsce cechuje wyjątkowa regularność. Dobrze zlokalizowana działka to dziś atrakcyjna forma inwestycji, tym bardziej w pobliżu dużych miast. Jak już zostało wspomniane w poprzednim akapicie, lokalizacja jest, a w przyszłości będzie niezwykle cenna. Prognozy w tym aspekcie są niezwykle optymistyczne. Deweloperzy już na etapie zakupu gruntu personalizują inwestycję. Później swoje projekty kierują do odpowiednich grup. np. singli, seniorów, sportowców. Deweloperzy poszerzają więc swoje banki ziemi w różnych lokalizacjach o różnych cechach.
- Wynajem rośnie w siłę
Rynek mieszkań na wynajem w Polsce jest na zadowalającym poziomie, jednak popyt na tego typu lokale może być jednym z głównych trendów najbliższych lat. Nieruchomości traktowane jako inwestycje często trafiają na portale z ofertami wynajmu i zazwyczaj nie czekają długo na odpowiedź. W dobie większej migracji społeczeństwa wynajem ma być częstym wyborem zwłaszcza młodych Polaków. Obecnie nawet całe rodziny rzadziej decydują się na zapuszczenie korzeni, co stwarza okazję właścicielom nieruchomości.
- Cyfryzacja sprzyja rynkowi mieszkaniowemu
Postępująca cyfryzacja to dobra wiadomość dla polskiego mieszkalnictwa. Po pierwsze wynika to z większej dostępności różnego rodzaju dokumentów, jak chociażby ksiąg wieczystych online. Oznacza to lepszą transparentność transakcji. Po drugie więcej formalności można obecnie zrealizować bez wychodzenia z domu. E-urzędy umożliwiają wysyłkę wniosków czy zezwoleń w formie elektronicznej, co bez wątpienia ułatwia cały proces związany z kupnem czy zarządzaniem nieruchomościami.