Strona głównaMieszkaniaKupujesz nowe mieszkanie? A wiesz o co pytać dewelopera?

Kupujesz nowe mieszkanie? A wiesz o co pytać dewelopera?

Z pozoru wydaje się to być proste – mieszkanie to głównie cztery elementy: powierzchnia, cena, lokalizacja i standard wykończenia. Tak, to przede wszystkim. Ale dewelopera warto zapytać też np. o finansowanie, zagospodarowanie przestrzeni i ewidencję nieruchomości.

Kupno mieszkania to nie to samo co wyjście po bułki do piekarni. W przypadku nieruchomości mamy prawo mieć wiele wątpliwości i pytań. Wiadomo – angażujemy duże środki, a czasem też kredyt na połowę życia i łączymy je z miejscem, które przez wiele lat będzie z nami związane. Lepiej więc dopytywać, aby być pewnymi tego, że nic niespodziewanego, co można wykluczyć już na etapie zakupu, nam tych lat nie zepsuje. Więc: o co konkretnie pytać?

Czy formalnie wszystko jest ok?

Wydaje się to być oczywiste, że jest. Dla pewności jednak lepiej zerknąć na najważniejsze dokumenty, aby się nie zdziwić; warto zobaczyć co najmniej księgę wieczystą nieruchomości oraz kopię pozwolenia na budowę. Jeśli deweloperem nie jest duża firma, dobrze by było też, aby się uwiarygodniła pokazując np. sprawozdania finansowe z ostatnich lat.

Miejscowy Plan Zagospodarowania

Przykład: kupujemy mieszkanie niemal w polu. Albo na skraju lasu. Wiele osób, właśnie z takich powodów wybiera tę, a nie inną inwestycję. Tylko – czy za kilka lat, zamiast na zieleń, nie będziemy mieli widoku z okien na kolejny blok? Dlatego właśnie jednym z ważniejszych pytań, jakie możemy zadać deweloperowi jest pytanie o Miejscowy Plan Zagospodarowania, który zawiera informacje na temat terenów położonych dookoła inwestycji. Pamiętajmy, że pokazywane nam wizualizacje mogą odbiegać od rzeczywistości; również w kontekście otaczającej budynek infrastruktury.

Garaż i komórka lokatorska – jakie są zasady?

Nie musimy być zainteresowani kupnem garażu, ale musimy wiedzieć, czy nie jest przypadkiem ten zakup obowiązkowy, a co za tym idzie – czy nie jest dodatkowym kosztem. Podobnie z komórką lokatorską, którą dla odmiany prawie wszyscy chcemy mieć.

Jakie materiały zostaną użyte w obiekcie?

Zwłaszcza te wykończeniowe, dotyczące całego budynku, tj. windy, klatki schodowe, wiatrołapy, światło na klatce z fotokomórką itd. Chodzi tu nie tylko o to, czy np. będą zainstalowane domofony, czy wideofony, ale np. różnica między schodami betonowymi, a marmurowymi jest kolosalna (dla wartości całej inwestycji, a więc też i dla wartości twojego mieszkania).

Jak finansowana jest inwestycja?

Najlepiej gdy istnieje plan finansowy w całości nadzorowany przez bank, który udzielił deweloperowi kredytu – ten bank (we własnym interesie) będzie kontrolował, czy kredyt jest należycie wydawany. Trochę gorzej, gdy firma finansuje nieruchomość z bieżącej sprzedaży mieszkań – wystarczy, że coś się nie dopnie w planach sprzedażowych, a mogą zacząć się problemy.

Jakie będą opłaty administracyjne?

Rata (ewentualnego) kredytu hipotecznego to nie wszystko – wiadomo; stałym kosztem są jeszcze koszty utrzymania mieszkania. Przynajmniej dwa z nich zależą od dewelopera: czynsz i fundusz remontowy, warto jednak upomnieć się o wyliczenie wszystkich opłat, które będziemy musieli ponosić.

Jaka będzie droga dojazdowa?

Krótko mówiąc: chyba jednak lepiej, aby była to droga publiczna, niż wewnętrzna (drogi publicznej nie można na dłużej zablokować).

Standard deweloperski… czyli jaki?

Wbrew pozorom odpowiedź nie jest jednoznaczna. W różnych firmach różnie definiuje się standard deweloperski. Dlatego trzeba się dopytać o to, do jakiego faktycznie standardu doprowadzone zostaną ściany (surowe czy pomalowane), podłoga, jakie drzwi, okna, jakie parapety zostaną zamontowane itd.

Czy przeprowadzono badania gruntu?

To w zasadzie formalność, ale raczej nie chcielibyśmy nie posiadać pewności, że nasz deweloper dopilnował tak istotną kwestię.

Jakie są wszystkie, kolejne terminy budowy i oddania do użytku?

O to raczej nie zapominamy pytać, ale… często tylko ogólnie – o końcową datę oddania do użytku. Warto jednak znać informacje na temat kolejnych etapów budowy, a najlepiej, aby daty te, zagwarantowane przez dewelopera, pojawiły się jako zapis w umowie, którą z nim podpiszemy.

Czy są niestandardowe warunki odstąpienia od umowy?

W zasadzie warunki te reguluje ustawa deweloperska, ale… są też firmy, które mogą próbować w umowach przemycić niestandardowe punkty, dlatego warto się upewnić przed podpisaniem, że nasza umowa takich punktów (niekorzystnych dla nas) nie zawiera, lub że są one dla nas akceptowalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.