Strona głównaBudowa domuZakup działki i budowa domu – lepiej po kolei!

Zakup działki i budowa domu – lepiej po kolei!

Podjąłeś decyzję o wybudowaniu się? Sprawa wydaje się prosta, jeśli masz już działkę, na której chcesz się wybudować. Jeśli nie masz – to powinien być pierwszy Twój krok na drodze ku spełnieniu marzeń! Tak będzie łatwiej o kredyt na budowę domu! Dlaczego? Sprawdź!

Sprawa z kredytowaniem budowy domu będzie o wiele łatwiejsza, jeśli posiadasz działkę, która będzie Twoim wkładem własnym. Wtedy pozostałe oszczędności możesz potraktować jako poduszkę finansową. Podczas budowy domu dobrze ją mieć, bo zawsze zdarzają się jakieś niespodzianki – nie zawsze są one miłe, a zazwyczaj kosztowne.

Zakup działki, można sfinansować z własnych środków lub zaciągnąć kredyt hipoteczny, lub kredyt gotówkowy (gdy nie masz wymaganego wkładu własnego).

1. Kredyt hipoteczny na zakup działki

Procedura kredytowa niewiele różni się od innych kredytów. Również badana jest zdolność kredytowa oraz trzeba posiadać wymagany wkład własny. Niektóre banki wymagają znacznie wyższego wkładu własnego niż w przypadku tradycyjnego kredytu hipotecznego. Zazwyczaj jego wysokość wynosi od 30% do 50% wartości nieruchomości.

Istotną różnicą jest określenie hipoteki. W przypadku lokalu mieszkalnego czy domu zabezpieczeniem jest ta właśnie nieruchomość. W przypadku działki należy wskazać inną nieruchomość. W kwestii wymogów – wyglądają one podobnie jak przy pozostałych kredytach – potrzebne będzie osiągnięcie odpowiedniego wieku kredytobiorcy (zazwyczaj minimum 21 lat), dobra zdolność kredytowa i stałe źródło dochodów.

2. Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy nie jest produktem celowym – to oznacza, że możesz wydać pieniądze, na co chcesz, nawet na zakup działki.  Przy dobrych dochodach, można otrzymać nawet 200 tysięcy złotych, co z pewnością wystarczy na zakup działki.

Ma wiele zalet:

– nie ma konieczności dostarczania dokumentów związanych z nieruchomością,

– często nie wymaga żadnych zaświadczeń,

– charakteryzuje go szybka procedura, co sprzyja podjęciu decyzji przy znalezieniu okazji

– nie ma obowiązku rozliczania się z otrzymanych pieniędzy

– spłacony w terminie kredyt zwiększa szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego

Niestety kredyt gotówkowy jest droższy od kredytu hipotecznego. Przed podjęciem decyzji, podobnie jak w przypadku innych kredytów, warto skorzystać z rankingów i porównywarek dostępnych w internecie, lub bezpośrednio sprawdzić oferty instytucji bankowych. Dlaczego warto to zrobić? Bo oferty potrafią się znacząco od siebie różnić, a miesięcznie można zyskać nawet kilkaset złotych.

Kredyt budowlano-hipoteczny

Kolejny krok ku finansowaniu marzeń o własnej posiadłości, to kredyt budowlano-hipoteczny. Zanim jednak złożysz wniosek, musisz przeprowadzić szereg czynności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę.  Dopiero wtedy należy przejrzeć aktualną ofertę kredytów budowlano-hipotecznych w różnych bankach. Procedurę kredytową, można podzielić na kilka etapów:

1. Wniosek o przyznanie kredytu

Dokumenty niezbędne przy wniosku o kredyt budowlano-hipoteczny:

– pozwolenie na budowę

– projekt budowlany,

– dokumenty związane z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub aktualne warunki zabudowy,

– wypis i wyrys z rejestru gruntów,

– kosztorys,

– dokumenty dotyczące dochodów,

– dokumenty związane z zobowiązaniami.

Ostatnie dokumenty związane z wysokością dochodów i zobowiązań, mają znaczenie przy ustaleniu zdolności kredytowej. Natomiast bardzo duże znaczenie ma kosztorys. Ten może wpłynąć na decyzję banku, w zakresie kwoty przyznanego kredytu, ilości i wysokości transz. Kosztorys należy dostosować przede wszystkim do swoich realnych możliwości.

2. Wkład własny

Ustaliliśmy już wcześniej, że najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie działki, zanim składa się wniosek o kredyt. Może stanowić ona wkład własny. Jeśli wartość działki będzie mniejsza, niż wymagana wysokość wkładu własnego, można ją uzupełnić środkami własnymi. Nawet jeśli na działce ustanowiony jest kredyt, wówczas wkładem własnym może być różnica między wartością działki a kwotą pozostałą do spłaty.

3. Podpisanie umowy i wypłata transz

Pozytywna odpowiedź banku w sprawie przyznania kredytu, prowadzi do podpisania umowy kredytowej.  Bank lada chwila uruchomi pierwszą transzę kredytu. Dopiero po rozliczeniu pierwszego etapu, zgodnie z kosztorysem, bank wypłaci kolejną transzę środków. Jak wygląda rozliczenie środków, po realizacji prac w każdej transzy? Weryfikację przeprowadza przedstawiciel banku – osobiście, lub na podstawie wpisów do dziennika budowy.

4. Procedury po wybudowaniu nieruchomości

Po wybudowaniu wymarzonego domu nadejdzie pora na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.  Obowiązkowym zabezpieczeniem kredytu budowlano-hipotecznego jest hipoteka na nieruchomości, a często również przelew praw z umowy ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych nieruchomości, stanowiącej zabezpieczenie kredytu. Dotyczy to całego okresu kredytowania.

5. Spłacanie rat kredytu

To, co różni kredyt budowlano-hipoteczny od hipotecznego, to podział na okresy – budowlany i hipoteczny (jak sama nazwa wskazuje). W okresie budowlanym spłacie podlegają same odsetki, a po zakończeniu budowy dopiero spłacane są pełne raty odsetkowo-kapitałowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.