Własny dom. Gdy przychodzi ten upragniony moment, w którym zbliżamy się do jego zakupu, emocje mogą wziąć górę. A emocje nie są w tym przypadku najlepszym doradcą. Aby ocenić transakcję obiektywnie, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim jej cechy merytoryczne, a aby dobrze te cechy ocenić, warto najpierw przeczytać poniższy poradnik. Zapraszamy: zanim kupicie własny, zerknijcie na tekst o tym, co jest najważniejsze w kupowaniu domów.
Adresatem tych pytań jesteś Ty sam. Powinieneś sobie na nie odpowiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań, ponieważ odpowiedzi te bardzo mocno wpłyną na to, za czym będziesz się rozglądał. Więc…
Jakiego domu szukasz? Wolnostojącego, bliźniaka czy segmentu? Z rynku wtórnego czy może od dewelopera? Takiego, który wymaga remontu, czy też takiego, do którego można się od razu wprowadzić? A może chcesz zainwestować więcej na początku, żeby później koszty były mniejsze i wybierzesz dom energooszczędny? Wyznacz sobie kilka kryteriów bazowych i to w zależności od nich szukaj swojego wymarzonego, nowego adresu.
Drugie, często najważniejsze pytanie, brzmi: gdzie dom ma się znajdować? Na przedmieściach, w mieście, na wsi, a może w głębi lasu? Ma posiadać dostęp do rozbudowanej infrastruktury, znajdować blisko zakładu pracy, czy też być położonym w ciszy i z dala od zgiełku… nie: nie ma tu jednej, dobrej odpowiedzi – wszystko to zależy wyłącznie od twoich preferencji.
I wreszcie trzecie pytanie: jakie masz możliwości finansowe? Każdy metr kwadratowy domu trzeba kupić, wyposażyć, utrzymać i ogrzać. Dlatego też istotne jest dostosowanie metrażu oraz liczby pomieszczeń nie tylko pod własne potrzeby, ale też pod realne możliwości. Pamiętaj też, że zakup domu to również opłaty związane z księgą wieczystą, podatkami, prowizjami banku i ubezpieczeniami; im droższy dom, tym opłaty te będą większe. Warto więc na samym początku, bez przesadnego entuzjazmu, na chłodno ocenić zawartość swojego portfela.
Poszukiwania wymarzonego domu powinniśmy zacząć od sprecyzowania jakiego budynku szukamy? Nowego w stanie surowym czy może nowego, ale z wnętrzami oddanymi pod klucz? Albo inaczej: może oczekujemy tylko stanu deweloperskiego? A co, jeśli wolimy taki dom, w którym ktoś już mieszkał i wymaga on tylko poprawek?
Stan deweloperski oznacza brak wykończenia domu, co dla jednych może stanowić wadę (dodatkowe środki do wydania na wykończenie), a dla drugich zaletę (możliwość urządzenia domu według własnych preferencji, swoboda aranżacji). Ryzyko upadłości dewelopera, wydłużania się okresu wykonania inwestycji (a co za tym może iść, np. kosztu materiałów, które mogą w międzyczasie zdrożeć) czy też niepewność co do funkcjonalności i końcowego wyglądu, stanowią najważniejsze obawy osób, które chcą kupić dom od dewelopera. Dodatkowo, tego typu nieruchomości są najczęściej droższe od domów z rynku wtórnego. Dla równowagi; jednak są nowe (to bardzo ważne w przypadku np. instalacji), nie używane, o dużym potencjale dostosowania ich pod Twoje indywidualne potrzeby.
Wymienione wcześniej obawy nie dotyczą natomiast domów na rynku wtórnym… ale: coś za coś. Tego typu nieruchomości wydają się być pewniejszą inwestycją niż zakup budynku będącego dopiero w budowie. Ceny też często są niższe, a stan i podstawowe wykończenie dają możliwość szybkiego zamieszkania. Lecz również tutaj pojawiają się ryzyka: zakupu nieruchomości przeszacowanej, ukrytych wad, znacznego wkładu w remont, koniecznych naprawy czy zmian wnętrz.
Domy można podzielić ze względu na rodzaj zabudowy, liczbę pięter oraz technologię budowlaną. Pierwsze kryterium to podział na domy:
Uwzględniając ilość pięter dzieli się domy na parterowe i piętrowe. Domy parterowe są tańsze w projektowaniu i budowaniu oraz nie wymagają rozbudowanych systemów cieplnych i elektrycznych. Domy piętrowe, wiadomo: stawiają większe wymagania na etapie budowy, ale pomieszczą większe rodziny.
Domy można podzielić też na tradycyjne i nowoczesne. Domy tradycyjne to domy murowane, budowane z cegieł, pustaków, bloczków, betonu itd. Nowoczesne domy wyróżnia kilka czynników: ekologia, oszczędność oraz zwykle lepsze dostosowanie domu do potrzeb mieszkańców, które wynika z autorskich projektów, technik budowy, a także stosowania specjalnych materiałów budowlanych. Wśród nowoczesnych domów można wyróżnić kilka rodzajów:
Domy modułowe; domy z klocków (gotowych modułów), montowanych do podłoża. Ich zaletami są szybkość powstania, niskie koszty i możliwość przemieszczania tego typu domów. Jednocześnie takie domy są ograniczone pod względem projektów i możliwości rozbudowy. Przeważnie są to budynki parterowe.
Domy szkieletowe i domy kanadyjskie. Techniki ich budowania polegają na murowaniu kolejnych części nieruchomości. Buduje się je na specjalnych szkieletach drewnianych, które uzupełniane są materiałem budowlanym. Poszczególne części konstrukcji są węższe i lżejsze niż w standardowych budynkach. Wnętrza projektowane są tak, aby zachować energooszczędność.
Domy holenderskie to małe budynki, w pełni funkcjonalne i bezpieczne, ale o ograniczonej powierzchni użytkowej. Ich konstrukcja jest lekka, a koszt budowy niewielki. Dużą wadą jest słabsza izolacja i niewielka przestrzeń.
Domy energooszczędne, pasywne, to takie, które zużywają jak najmniejszą ilość energii. Wykorzystują one energię wiatrową, słoneczną lub wodną, natomiast zastosowany w nich materiał izolacyjny ogranicza utratę ciepła. Ich wadą jest cena, bo raczej nie są tanie w budowie. Z czasem ich koszt zwraca się w postaci niższych rachunków za prąd, ogrzewanie i ciepłą wodę.
Inteligentne domy już od dawna nie są żadnym science-fiction. Tego typu budynki „wiedzą” ile ciepła powinny odprowadzić, kiedy uruchomić piec, zarządzają energią i odpowiadają na potrzeby lokatorów (reagują na polecenia głosowe albo są sterowane przez centralny pilot). Często inteligentne domy wyposażone są w kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy rekuperatory.
Poszukując odpowiedniego domu dla siebie warto pochylić się nad kwestią ogrzewania, jest to bowiem element mogący generować duże, miesięczne koszty. Domy jednorodzinne można ogrzewać korzystając z: centralnego ogrzewania z miasta, instalacji gazowej, instalacji elektrycznej, olejowego systemu grzewczego, pieca na paliwo stałe (drewno lub węgiel)
Przyjrzyjmy się im pokrótce.
Fotowoltaika, czyli przetwarzanie światła słonecznego na prąd za pomocą paneli słonecznych (montowanych np. na dachu) staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym nie tylko w domach wolnostojących. Jej zalety to przede wszystkim ekologiczny sposób pozyskiwania prądu, źródło darmowej (poza kosztami instalacji) energii, rządowe dofinansowania do instalacji, ulga podatkowa oraz nadwyżki prądu, które można wykorzystać np. do zasilania pompy ciepła, albo oddać do sieci po to, aby móc je później z sieci częściowo odzyskać (gdy nasza instalacja wyprodukuje zbyt mało prądu). Istotna jest też niezawodność instalacji fotowoltaicznej oraz podniesienie wartości nieruchomości. Wady to dość wysoka cena instalacji oraz zależność od polityki i wprowadzanych regulacji prawnych. Z fotowoltaiką wiąże się też konieczność okresowego czyszczenia instalacji. No i oczywiście: nie w każdym domu można ją równie efektywnie zastosować – o wiele mniejszą wydajność będą miały instalacje położone w zacienionych miejscach, czyli np. na dachach domów położonych w środku lasu.
Jeżeli już wiesz jakiego konkretnie domu szukasz, najwyższy czas pomyśleć o jego lokalizacji. I tutaj znów sam sobie musisz odpowiedzieć na kilka pytań. Czy interesuje Cię dom blisko centrum miasta, aby mieć na wyciągnięcie ręki wszystkie udogodnienia? A może potrzebujesz ucieczki na przedmieścia lub tam, gdzie cywilizacja kończy się będzie w murach Twojego domu, a otaczającymi Cię sąsiadami będą leśne zwierzęta? Charakter najbliższego otoczenia ma istotny wpływ na komfort i bezpieczeństwo. Zakładając, że nie potrzebujesz totalnej samotni, zawsze warto zwrócić uwagę na sąsiedztwo potencjalnie kupowanego domu. W oczywisty sposób istotny jest dostęp do sklepów i punktów usługowych, placówek oświatowych i miejsc kultury oraz terenów zielonych. Ważna jest infrastruktura i drogi dojazdowe, a także komunikacja miejska; szczególnie wtedy, gdy decydujemy się na dom na przedmieściach. Dlatego zwróć uwagę nie tylko na widok z okien lub tarasu, ale również wybierz się na spacer czy przejażdżkę po okolicy.
Tutaj odpowiedź jest bardzo prosta: poszukiwania domu warto rozpocząć od przeglądania tematycznych serwisów z ogłoszeniami online. Oczywiście, ofert sprzedaży domów można szukać wszędzie; w gazetach, na regionalnych portalach informacyjnych czy za pomocą mediów społecznościowych. Wyspecjalizowane serwisy jednak zawsze będą oferowały szybki dostęp do większej liczby, łatwych do przejrzenia ofert.
Wypisz więc w wyszukiwarkę takiego serwisu jak nasz kilka podstawowych kryteriów, jakie dom ma spełnić (lokalizacja, rodzaj domu, metraż, cena itp.) i zawęź wyniki wyszukiwania tylko do tych domów, które kryteria te spełniają. Jeśli wyników jest mało; wiadomo – czas na kompromisy, czyli rezygnację z któregoś z kryteriów.
Gdy będziesz miał już konkretne, wytypowane domy, to następny krok powinien obejmować rozmowę z deweloperem lub właścicielem, aby poznać szczegóły dotyczące domu oraz umówić się na jego oględziny. Gdy już dojdzie do spotkania, to w przypadku rynku wtórego warto zapytać o to, dlaczego właściciel zdecydował się na sprzedaż domu, czy były w nim przeprowadzone remonty i jaki zakres one obejmowały. Istotne są pytania o to, kiedy sprzedający może opuścić dom, czy pozostawi go pustym czy z jakimiś meblami i sprzętami. Ważnym źródłem informacji jest nie tylko luźna pogawędka z właścicielami domu, ale też z sąsiadami. Warto zapytać jak się w okolicy mieszka, co przeszkadza, co daje satysfakcję.
Jeżeli Twój wymarzony dom ma być nowy i zdecydujesz się na jego zakup wprost od dewelopera, zwróć uwagę na następujące kwestie: wiarygodność dewelopera, ocenę jego dotychczasowych inwestycji, Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, umowy, odbiór techniczny domu.
Informacje na temat dewelopera (jego sytuacji finansowej i prawnej, portfolio realizacji) odnajdziesz w prospekcie informacyjnym załączonym do umowy deweloperskiej. Warto jednak zweryfikować pewne rzeczy na własną rękę: podpytać „na ulicy” o zakończone przez tego dewelopera inwestycje, a także o opinie mieszkańców na ich temat. Gdzie szukać tego typu informacji? Między innymi w Polskiej Wywiadowni Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Sądowym, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czytając artykuły w mediach czy prosząc o dostęp do forów lub grup internetowych prowadzonych przez mieszkańców innych inwestycji danego dewelopera.
Co wniesie do naszej oceny domu Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP)? W skrócie: wiedzę na temat planowanych w okolicy inwestycji. Możesz się nieprzyjemnie zdziwić, gdy w sąsiedztwie zaczną stawiać fabrykę, trasę szybkiego ruchu czy ubojnię. MPZP dostarczy nam też informacje na temat interesującego nas domu: czy można prowadzić jego rozbudowę, a jeśli tak, to do jakiego poziomu, jakie mogą być gabaryty budynków na działce, jak blisko siebie mogą stać, jakie obowiązują nas ograniczenia. Z planem zagospodarowania zapoznasz się przez stronę www urzędu gminy lub bezpośrednio w urzędzie.
Umowa deweloperska powinna mieć formę aktu notarialnego aby odpowiednio zabezpieczyć naszą transakcję. Co powinno się w niej znaleźć? Wymienione strony umowy, opis domu z powierzchnią, standard wykonania wszystkich elementów, lista użytych do budowy materiałów, czas realizacji, termin podpisania aktu notarialnego oraz cena. Należy pamiętać, że za dom budowany przez dewelopera płaci się w trakcie realizowanej inwestycji, a nie po jej finalizacji. Dlatego warto dodatkowo zabezpieczyć się w umowie poprzez wprowadzenie kilku zapisów. Powinny one dotyczyć odsetek karnych za niedotrzymanie terminu oddania domu do użytkowania, obowiązku natychmiastowego zlikwidowania usterek zgłoszonych w czasie odbioru domu, zwrotu (dwukrotności) zadatku w sytuacji rozwiązania przez dewelopera umowy, a także możliwości rozwiązania umowy w sytuacji, jeśli deweloper nie wywiąże się z warunków porozumienia. Warto zwrócić uwagę też na rodzaj podpisywanego dokumentu: czy jest to umowa deweloperska czy rezerwacyjna. Czym się różnią? Przede wszystkim umowa rezerwacyjna nie zobowiązuje do przeniesienia własności domu na rzecz kupującego. Ponadto podpisując kontrakt rezerwacyjny wnosi się opłatę, która nie musi mieć formy zadatku, czyli w przypadku rozwiązania umowy przez dewelopera trudniej te środki odzyskać.
Kolejnym istotnym krokiem przy zakupie domu od dewelopera jest odbiór techniczny domu. Podczas odbioru trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na geometrię pomieszczeń, piony, poziomy i kąty proste, instalacje, tynki, grubość ścian nośnych, stan stolarki okiennej i drzwiowej, realizację prac dachowych i elewacyjnych. Oczywiście nie musisz być znawcą w tej dziedzinie; warto poprosić o wsparcie inżyniera lub inspektora. Jeżeli pojawią się nieprawidłowości, to zgodnie z ustawą deweloperską, w ciągu 30 dni deweloper na obowiązek usunąć usterki.
Ostatni etap zakupu domu od dewelopera to umowa przyrzeczona. Podpisanie umowy przeniesienia własności kończy transakcję zakupu domu. Ma ona formę aktu notarialnego i wymaga wcześniejszego, dokładnego sprawdzenia przed jej podpisaniem. Po podpisaniu umowy pamiętaj o zgłoszeniu w ciągu 14 dni faktu nabycia domu do urzędu gminy lub miasta, aby otrzymać wyliczenie wysokości należnego podatku od nieruchomości.
Zakup domu z rynku wtórego wymaga pochylenia się nad następującymi kwestiami: audyt prawny i techniczny, sprawdzenie zapisów MPZP, umowy i dokumenty.
Audyt prawny polega na dokładnym przeanalizowaniu księgi wieczystej domu. Znajdziemy w niej dokładne informacje na temat domu i działki na której jest on położony, właściciela/właścicieli, ewentualnych, istniejących roszczeń, służebności i obciążeń. Z treścią księgi można zapoznać się na stronie https://ekw.ms.gov.pl lub bezpośrednio w sądzie wieczystoksięgowym. W każdej księdze znajdują się cztery działy. W dziale I umieszczony jest dokładny opis nieruchomości: lokalizacja, powierzchnia, numery działek, spis pomieszczeń. Dział II dotyczy informacji na temat aktualnego właściciela domu i działki. W dziale III znajdziesz wiedzę na temat praw osób trzecich ciążących na nieruchomości czyli umowy użytkowania i służebności (sprawdź czy do domu nie są przypisane jakieś osoby). Natomiast dział IV stanowi o obciążeniu hipotecznym domu lub innych zobowiązaniach na nim ciążących.
Podobnie jak w przypadku domu kupowanego od dewelopera, warto zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzeni, aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci uciążliwego sąsiedztwa w przyszłości. Przypomnijmy – z takim planem zapoznasz się na stronie urzędu gminy lub bezpośrednio w urzędzie.
Zakup domu wcześniej już użytkowanego wymaga drobiazgowego sprawdzenia jego stanu technicznego. Na co zwrócić uwagę? Na początku na metraż, wysokość pomieszczeń, stan budynku (dachu, elewacji, ocieplenia, konstrukcji), otoczenie domu (działka, ogrodzenie, podjazd), stan wszystkich instalacji (sprawność, stan, wydajność, użyte materiały) oraz stan wykończenia (tynki, podłogi, wylewki, stolarka okienna i drzwiowa).
Co powinno nasz zaniepokoić podczas sprawdzania stanu domu?
Właściciel nieruchomości powinien pokazać Ci następujące dokumenty:
Jeżeli zdecydujesz się na zakup konkretnego domu, warto podpisać umowę przedwstępną aby zyskać pewność, że cena domu nie zmieni się w trakcie realizacji czynności związanych z zakupem, albo że sprzedający się nie rozmyśli. Jeżeli chcesz sfinansować zakup domu za pomocą kredytu hipotecznego to umowa przedwstępna będzie obowiązkowym elementem, aby taki kredyt uruchomić. Umowa przedwstępna może mieć formę zwykłą pisemną lub notarialną, przy czym ta druga jest bezpieczniejsza. Przy umowie przedwstępnej wpłacana jest najczęściej zaliczka bądź zadatek (średnio około 10-20% wartości transakcji) – ten drugi zwrotny jest w podwójnej wysokości, gdyby do zawarcia umowy nie doszło z winy sprzedającego. Jeżeli transakcja dojdzie do skutku, wpłacone środki zostaną zaliczone na poczet należnej ceny sprzedaży. Przy pojawieniu się jakichkolwiek wątpliwości możesz umowę skonsultować z prawnikiem. Finalizacja zakupu domu to umowa zawarta w formie aktu notarialnego. Po zapłaceniu pełnej ceny, określonej w umowie, pozostaje odbiór domu od sprzedającego, podczas którego sporządzany jest protokół zdawczo-odbiorczy.
Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. Kupowanie bezpośrednio to oszczędność na marży pośrednika. Natomiast nawiązanie współpracy z pośrednikiem to wygodne rozwiązanie dla osoby, która nie ma czasu ani cierpliwości aby wertować liczne oferty domów. Agent nieruchomości pomoże odnaleźć się w gąszczu formalności i kwestii prawnych, jest w stanie przedstawić oferty dostosowane do oczekiwań i możliwości klienta. Jego praca polega nie tylko na selekcji ofert domów; dokonuje też weryfikacji prawnej nieruchomości, kompletuje dokumentację, sporządza umowy, a nawet może negocjować cenę z deweloperem czy właścicielem domu. Wobec tego, jeżeli brakuje Ci na to wszystko czasu, wytrwałości czy też umiejętności, warto rozważyć pomoc pośrednika.
Jeśli wiesz już jaki ma być Twój wymarzony dom i gdzie ma się znajdować, jeśli wyszukałeś już atrakcyjne oferty i podjąłeś ostateczną decyzję co do konkretnej nieruchomości, możesz przejść do jednego z ostatnich pytań – jak sfinansować zakup domu? Najlepiej z oszczędności. Proste! Prawda? Gdy jednak nie ma takiej możliwości, co dotyczy niestety większości Polaków, możesz wykorzystać do tego kredyt hipoteczny. W tym celu pierwszym krokiem będzie porównanie ofert banków lub skorzystanie w tym zakresie z pomocy doradcy finansowego. Cała procedura rozpoczyna się od sprawdzenia Twojej zdolności kredytowej. Należy się też spodziewać inspekcji z banku. Pracownik banku w jej trakcie sprawdzi czy wartość domu nie została przeszacowana lub niedoszacowana. Jeśli wszystko będzie dobrze, bank przedstawi warunki kredytu (wysokość rat, prowizji, ubezpieczenia obowiązkowe i ich koszt, marża itd.), które po podpisaniu umowy przez klienta uruchomią działania prowadzące do tego jednego, szczęśliwego momentu, gdy wreszcie staniesz pośrodku domu wiedząc, że jesteś już na swoim. Powodzenia!