Strona głównaFinanseW co dziś inwestują bogacze? W nieruchomości

W co dziś inwestują bogacze? W nieruchomości

W przypadku bardzo bogatych osób, pewni możemy być jednego – stać ich na zatrudnienie najlepszych doradców finansowych. A w co planują oni inwestować w najbliższej przyszłości? Cóż: co czwarty bogacz ma w planach zakup nieruchomości.

I co ciekawe – nie jest to tendencja krajowa, lecz ogólnoświatowa. Przynajmniej tak wynika z raportu The Wealth Report 2021, opracowanego przez firmę Knight Frank. Według tego raportu, prywatny kapitał inwestycyjny najchętniej kupował w zeszłym roku apartamenty, biura i logistykę, a jego najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się hotele, condo i budownictwo senioralne. I choć 232 mld $ (niecałe 900 mld zł) inwestycji globalnie ani nie szokuje, ani nie jest rekordem, to nadal, mimo kryzysowego roku 2020, jest to o 9% wyżej od średniej tego typu inwestycji wyciągniętej z ostatnich dziesięciu lat.

Autorzy raportu próbują też prognozować przyszłość inwestowania w nieruchomości. Jak podsumowuje Victoria Ormond, partner ds. badań rynków kapitałowych w grupie Knight Frank:

Mamy wiele czynników, które będą kształtować rynki w roku 2021. Jednym z nich jest przesunięcie inwestycji do tzw. bezpiecznych przystani – dużych rynków o znacznej płynności, które nadal powinny przyciągać inwestycje globalne. Ograniczenia w podróżowaniu po świecie to także szansa dla inwestorów prywatnych, którzy mogą inwestować na rynkach lokalnych, na których – w zwykłych okolicznościach – byłyby większa konkurencja o aktywa ze strony inwestorów instytucjonalnych.

Inaczej mówiąc: kiedy, jeśli nie teraz? Wzrost cen nieruchomości niemal wyhamował. Inwestorzy ze świata chwilowo nie latają oglądać potencjalnych inwestycji. Stopy procentowe są rekordowo niskie, a okazji zakupowych nie brakuje. Jeśli tylko dysponuje się dużymi (a w cytowanym raporcie bogactwa określenie „duże”, znaczy „naprawdę bardzo, bardzo duże”) środkami, które można przeznaczyć na zakup nieruchomości… cóż – najbogatsi ludzie świata właśnie tak pomnażają swoje majątki.


Interesuje Cię kredyt hipoteczny ?

Porozmawiaj z ekspertem finansowym - darmowa rozmowa bez zobowiązań

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.