Strona głównaDomyCzy warto kupić dom w zabudowie szeregowej?

Czy warto kupić dom w zabudowie szeregowej?

Dom w zabudowie szeregowej, jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które marzą o własnym domu, ale nie mają wystarczających środków, aby to pragnienie spełnić. Szeregowiec jest alternatywą między mieszkaniem a domem jednorodzinnym. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale też wad. Czy, w takim razie warto kupić szeregowiec?

Dom w cenie mieszkania – takie oferty potrafią przyciągnąć uwagę. Tak promowane są najczęściej domy w zabudowie szeregowej. Jest ich coraz więcej, bo szeregowiec stanowi kompromis między domem jednorodzinnym a mieszkaniem w bloku.  Szeregowce cieszą się dużym zainteresowaniem, głównie ze względu na cenę – dużo niższą niż zakup lub budowa domu. Zanim jednak zapadnie decyzja o zakupie szeregowca, warto zastanowić się, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania.

Zalety mieszkania w szeregowcu

1. Duża liczba ofert

Serwisy z ogłoszeniami są pełne tego typu ogłoszeń. To oznacza, że  w każdym mieście można wybrać dla siebie ofertę dopasowaną do swoich możliwości i oczekiwań. Oprócz ogólnopolskich serwisów warto przypatrzeć się lokalnym portalom ogłoszeniowym, na których są publikowane takie oferty. Można również na własną rękę, poszukać deweloperów, którzy działają na lokalnym rynku. Często zdarza się, że oferty w serwisach z ogłoszeniami są publikowane przez pośredników nieruchomości, którzy pobierają za to dodatkową prowizję. Dlatego lepiej skontaktować się bezpośrednio z biurami sprzedaży deweloperów, a następnie porównać oferty.

2. Niższa cena

To właśnie atrakcyjna cena – o wiele niższa niż w przypadku zakupu domu, jest przyczyną dużej popularności szeregowców. Zazwyczaj jest ona nawet o 30% niższa, niż w przypadku domu z rynku pierwotnego. Ma to związek po pierwsze z niższymi kosztami budowy a po drugie z wielkością działki. Proces budowy szeregowca jest tańszy, choćby ze względu na możliwość hurtowego zakupu materiałów budowlanych oraz wspólne ściany. W kwestii działki – jest ona zazwyczaj bardzo mała, a to wpływa na ostateczny koszt. Cena szeregowca jest jednak wyższa, porównując ją do ceny lokalu mieszkalnego

3. Ogród

Każdego, kto rozważa zakup  domu w zabudowie szeregowej, przekonuje posiadanie własnego ogrodu. To on zazwyczaj przyczynia się do podjęcia tej decyzji.  W czasach pandemii szczególnie doceniliśmy korzyści, jakie płyną z posiadania ogrodu. To argument, który przemawia do wszystkich grup – rodzin, par, czy osób, które posiadają zwierzęta. Możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu, grillowania, opalania jest kusząca. Na ogrodzie można również postawić trampolinę, piaskownicę czy huśtawkę. Nawet mały ogród, pozwala na aktywność rekreacyjną, a przy tym nie jest tak wymagający jak dbanie o wielką działkę. Można ograniczyć się do kilku krzewów, a dla lubiących prace ogrodowe można pomyśleć o przydomowym małym ogródku warzywnym. To świetny argument dla posiadaczy psów, które mogą mieć w ogrodzie swoją budę i miejsce na wybieg, co oznacza, że nie trzeba tak często wychodzić na spacery.

4. Lokalizacja

Kolejnym argumentem zakupu domu w zabudowie szeregowej jest lokalizacja. Takie inwestycje zazwyczaj znajdują się na obrzeżach miast, w granicach administracyjnych. To oznacza, że nie ma problemów z dojazdami komunikacją miejską, a taka lokalizacja umożliwia bliski kontakt z naturą. Docenią to przede wszystkim rodzice dzieci, które mają lepsze warunki do rozwoju i zabawy z rówieśnikami. Bliskość centrum ma też bezpośrednie przełożenie, na koszty i czas dojazdów.

5. Funkcjonalny układ pomieszczeń

Szeregowiec, to luksus w porównaniu do przestrzeni, jakie oferują nam blokowiska. Zazwyczaj składa się z przemyślanego układu pomieszczeń, który można ciekawie zaaranżować. Na parterze znajduje się część dzienna, która jest wizytówką podczas odwiedzin gości. Strefę na piętrze, można wykorzystać na cele sprzyjające prywatności, na przykład sypialnię lub pokoje dla dzieci.  Oczywiście tej przestrzeni jest mniej niż w domu jednorodzinnym, co powoduje, że to jednak rozwiązanie mniej atrakcyjne. Na zasługę jednak zasługują koszty wykończenia, które są zbliżone do wykończenia mieszkania.

6. Garaż

Parkowanie w centrum miasta zawsze jest zmorą każdego posiadacza lokalu mieszkalnego w bloku. W przypadku szeregowca ten problem w zasadzie przestaje mieć znaczenie. Zazwyczaj w takich inwestycjach są garaże, gdzie można nie tylko parkować samochód, ale również trzymać rowery, sprzęt sezonowy lub po prostu narzędzia. Ten argument przemawia głównie do płci męskiej, ale panie również docenią fakt, że narzędzia mają swoje miejsce.

7. Mniejsze koszty bieżącego utrzymania

Kolejną ważną zaletą szeregowców, są niskie koszty utrzymania nieruchomości – o wiele niższe niż w przypadku posiadania domu. Wiąże się to z faktem, że wiele budynków tego typu jest podłączonych do miejskich sieci ogrzewania. Ponadto szeregowce mają wspólne ściany, co sprzyja utrzymywaniu ciepła a w efekcie właściciel płaci mniejsze rachunki.

Wady mieszkania w szeregowcu

1. Brak prywatności

Niestety, w przeciwieństwie do domu wolnostojącego, domy w zabudowie szeregowej, nie zapewniają dostatecznej prywatności. Trzeba mieć świadomość, że ściany scalają nieruchomości i zawsze głośniejsze dźwięki będą przenikać – podobnie jak w bloku. Ponadto, ogród warto odgrodzić i zasadzić na przykład żywopłot. Dzięki temu można zapewnić sobie większą swobodę. Ale nawet to rozwiązanie nie zda egzaminu, gdy okaże się, że sąsiedzi nie są tolerancyjni. Mogą im na przykład przeszkadzać głośne zabawy dzieci, muzyka czy hałaśliwi goście.    Wiele zależy od tego, kto będzie dzielił domową przestrzeń.  Może się okazać, że w przyszłości nawiąże się relacja przyjacielska, a może być odwrotnie.

2. Podatek od nieruchomości

Zakup lokalu mieszkalnego w zabudowie szeregowej, wiąże się z nabyciem prawa własności do gruntu, a to w praktyce oznacza konieczność zapłaty podatku od nieruchomości. Oczywiście zarówno w bloku jak i w domu, ten podatek trzeba zapłacić, tyle że w tym przypadku – jest większy od tego w lokalu mieszkalnym, ale mniejszy od tego w domu jednorodzinnym.

Jaka decyzja?

Poznałeś już najważniejsze zalety, ale też wady mieszkania w szeregowcu. Jak z pewnością zauważyłeś, zalet jest nieporównywalnie więcej. Jeżeli poczucie komfortu i prywatności nie jest dla Ciebie tak ważne, warto, abyś rozważył ten pomysł. Szeregowiec, to ekonomiczna alternatywa zakupu domu w zabudowie jednorodzinnej, która powinna spełnić potrzeby osób, marzących o namiastce domu przy ograniczonym budżecie.


Interesuje Cię kredyt hipoteczny ?

Porozmawiaj z ekspertem finansowym - darmowa rozmowa bez zobowiązań

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.