Strona głównaMieszkaniaMieszkanie z rynku pierwotnego – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Mieszkanie z rynku pierwotnego – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Mieszkania z rynku pierwotnego stanowią mniejszość w ogóle wszystkich zakupów nieruchomości. Jednak z roku na rok, coraz więcej osób przekonuje ten sektor. Co ważne, mieszkania na rynku pierwotnym nie drożeją tak bardzo jak na rynku wtórnym.

Według danych GUS, w 2019 roku odnotowano 468,3 tys. transakcji, z czego niespełna 40% sprzedaży dotyczyło lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym. W 2020 r. zawarto ok. 104,3 tys. umów deweloperskich. Średnia powierzchnia użytkowa tych lokali wynosiła 56,8 m2. W ciągu roku (2019 w porównaniu do 2018) ceny wzrosły o 6,7%. Średnio na mieszkanie na rynku pierwotnym trzeba wydać średnio 326,6 tys. zł, a średnia cena za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych sprzedanych na  rynku pierwotnym osiągnęła poziom 5 752 zł. Oczywiście średnia za nowy lokal na przykład w Warszawie czy Krakowie za 1 m2 trzeba obecnie zapłacić o wiele więcej – ponad 10 tys. złotych.

Kupując lokal, którego zazwyczaj nie widzimy, bo jeszcze budynek nie został wybudowany, warto poświęcić trochę czasu i mądrze podjąć decyzję. Co warto sprawdzić przed zakupem mieszkania na rynku pierwotnym?

Deweloper

Wybór dewelopera ma istotne znaczenie. Warto postawić na doświadczonego inwestora, który ma na koncie wiele oddanych budynków. Zaleca się sprawdzić opinie, najlepiej wśród osób, które kupiły już u niego mieszkania. Internetowe źródła, często nie są obiektywne, ze względu na działalność konkurencji. Dobrze jest zapytać, o to czy nie było opóźnień oraz, czy standard mieszkania był taki, jaki został ustalony na etapie podpisywania umowy. Podstawą podczas rozmowy z deweloperem jest weryfikacja dokumentów – pozwolenia na budowę, czy księgi wieczystej.

Lokalizacja

Mieszkania na rynku pierwotnym, często budowane są na przedmieściach. Zastanów się, czy Ci to odpowiada. Konieczność dojazdów do pracy, może zabierać każdego dnia sporą ilość czasu. Sprawdź, czy bloki nie będą powstawać w zbyt bliskiej odległości od siebie (co niestety jest powszechnym) wśród deweloperów zjawiskiem. Pod uwagę weź również, czy dzielnica jest uznawana za bezpieczną, czy są w pobliżu jakieś tereny do rekreacji i uprawiania sportu. Sprawdź, czy osiedle nie powstaje w szczerym polu, co oznacza, że nie będzie tam zapewnionej potrzebnej infrastruktury do codziennego życia – szkoły, przedszkola, apteki i sklepów. Prześledź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, może okazać się bowiem, że w niedalekiej odległości planowane jest powstanie fabryki, która uprzykrzy Ci życie.

 Standard wykończenia

Przed podpisaniem umowy dowiedz się jaki stan wykończenia oferuje deweloper. Może to być najczęściej spotykany stan deweloperski, stan deweloperski podwyższony, lub najrzadziej spotykany stan „mieszkania pod klucz”. Niestety, w polskim prawie nie ma definicji, które jasno określają, czego można spodziewać się w każdej z tych form wykończenia. Dlatego poproś dewelopera aby na piśmie (może być to załącznik do umowy) określił, jaki to stan, co obejmuje i jakiej jakości materiały zostaną użyte. Koniecznie zapytaj o termin oddania mieszkania, bo może okazać się, że będzie zbyt odległy, abyś mógł tyle czekać.

 Lokal mieszkalny

Mając do wyboru wiele lokali w bloku, zastanawiasz się, który najlepiej wybrać. Możesz sugerować się po pierwsze liczbą izb, które spełnią Twoje potrzeby oraz powierzchnią. Pomyśl przyszłościowo, bo może Twoja rodzina się powiększy, lub będziesz potrzebował dodatkowego pomieszczenia, na wykonywanie pracy zdalnej. Zwróć uwagę na układ pomieszczeń, który na etapie ustaleń można zmodyfikować. Zastanów się, czy preferujesz kuchnię połączoną z salonem, czy osobną. Sprawdź, ekspozycję okien względem stron świata. Najbardziej słoneczne mieszkania są od strony zachodniej i południowej – wtedy będziesz mógł cieszyć się pełnią słońca, ale też zaoszczędzisz na ogrzewaniu.  W większości nowych budynków są windy, dlatego kondygnacja nie ma aż takiego znaczenia, jednak mieszkania na parterze są obarczone większym ryzykiem włamania.

Miejsce parkingowe

Nowe osiedla często mają niewystarczającą liczbę miejsc parkingowych. Konieczność szukania miejsca parkingowego każdego dnia, może okazać się sporym wyzwaniem. Dlatego już na etapie decyzji o zakupie mieszkania, warto dokupić miejsce postojowe. Często są to wydzielone miejsca i przypisane do konkretnego mieszkania. Trzeba za nie dodatkowo zapłacić, ale zdecydowanie warto to zrobić.

Umowa

Jeśli zdecydujesz się na zakup mieszkania od dewelopera, czeka Cię podpisanie dwóch rodzajów umów – rezerwacyjna i deweloperska. Zadbaj, aby znalazły się tam dla Ciebie korzystne rozwiązania, w przypadku na przykład opóźnień oraz warunków gwarancji. Zanim podpiszesz jakikolwiek dokument, na spokojnie się z nim zapoznaj, a jeśli masz wątpliwości – skonsultuj je z prawnikiem.  Pamiętaj również, że z deweloperem można negocjować warunki umowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.