Strona głównaDomyNa co zwrócić uwagę kupując dom z rynku wtórnego?

Na co zwrócić uwagę kupując dom z rynku wtórnego?

Marzysz o domu z ogrodem? Ta decyzja wiąże się ze sporymi kosztami, a być może nawet koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Dlatego tak ważne jest przemyślany i mądry wybór domu, w którym postanowisz zamieszkać. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę decydując się na zakup domu z rynku wtórnego.

Wraz z pojawieniem się w naszym kraju pandemii doceniliśmy jak ważne, są warunki mieszkaniowe. Szczególną uwagę zwracamy na przestrzeń, ale też ogród. Dlatego ci, których sytuacja finansowa jest bardzo dobra, postanawiają kupić dom. Przeglądając ogłoszenia w popularnych serwisach ogłoszeniowych, można zauważyć, że takie oferty znikają jak ciepłe bułeczki. To powoduje, że nabywcy często pod presją czasu podejmuję emocjonalne decyzje o zakupie domu. To nie jest rozsądne. Zakup domu koniecznie musi być powiązany ze szczegółową, weryfikacją, w przeciwnym razie można wpaść na minę. Co w takim razie sprawdzić, aby nie żałować swojej decyzji?

Stan techniczny budynku

Nie mając odpowiedniej wiedzy technicznej, warto poprosić o pomoc eksperta. Zły stan techniczny nie wróży dobrego życia w tym miejscu. Jeżeli okaże się, że dom ma wady konstrukcyjne, problem będzie pojawiał się co chwilę, co wiąże się z kosztownymi remontami.

Może się też okazać, że dom wygląda dobrze, ale po dokładnym sprawdzeniu może okazać się, że na przykład dach przecieka, ściany pękają, a instalacja odmawia posłuszeństwa. W przypadku domu naprawa tego typu usterek zawsze jest bardzo kosztowna. Oczywiście można to zrobić, ale trzeba mieć o tym wiedzę już w momencie zakupu, aby wiedzieć, ile środków przeznaczyć nie tylko na zakup domu, ale też jego remont.

Co można sprawdzić podczas oceny technicznej budynku?

– stan faktyczny porównywany jest z projektem budowlanym, bo może okazać się, że w międzyczasie doszło do niezalegalizowanej rozbudowy,

– ocena zewnętrznej części budynku, która uwzględnia stan pokrycia dachowego, orynnowania, elewacji, kominów, fundamentów,

 – ocena wewnętrznej części budynku, która uwzględnia  stan nośnych, stan stropów, sprawdzenie więźby dachowej oraz poszycia dachowego, izolacji,

– ocena działania wentylacji,

– ocena energetyczna, która ma wskazać czy nie ma dużych ubytków ciepła,

Pamiętaj, że jeśli sprzedający zatai przed Tobą jakąś wadę prawną, możesz dochodzić od sprzedającego roszczeń z tytułu rękojmi za wady rzeczy sprzedanej. Jako nabywca masz prawo do odstąpienia od umowy lub żądania obniżenia ceny.

Co powinno Cię zaniepokoić? Przede wszystkim widoczne już gołym okiem niedociągnięcia, takie jak: wykwity pleśni na drewnie, zapach stęchlizny, kruchość drewnianych desek, obecność otworów w drewnie i owadów, wykwity grzyba na ścianach, zacieki oraz ślady zalania, odpadający tynk, pęknięcia na ścianach, przyklejone taśmą przewody, trzeszczące podłogi, pęknięte rury, zardzewiałe grzejniki, pęknięcia i rysy na oknach, zaparowane szyby, wypaczone deski na podłodze, krzywizny, słabe ciśnienie wody.

Rodzaj ogrzewania

System ogrzewania w domu jednorodzinnym jest bardzo drogi, dlatego dokładnie sprawdź jego stan. Dowiedz się, w jakim stanie jest piec, na jakiej zasadzie działa i ile kosztuje ogrzewanie domu podczas zimy. Rodzaj pieca jest bardzo ważny, bo od tego zależy wysokość bieżącego utrzymania nieruchomości, a także zaangażowanie. Jeśli będziesz zmuszony, co dwie godziny dokładać drewno do pieca, to z pewnością nie będziesz czuł się w nowym domu szczęśliwy. Kolejna kwestia to ekologia – może po prostu okazać się, że piec jest przestarzały i trzeba go wymienić. To spory wydatek!

Lokalizacja

Lokalizacja, w przypadku każdej nieruchomości ma największe znaczenie. Długotrwałe dojazdy do pracy mogłyby Ci skutecznie uprzykrzyć życie. Co z tego, że będziesz miał piękny dom z ogrodem, skoro większość czasu będziesz spędzał w pracy i na dojazdach. Dlatego zwróć uwagę, na to, aby Twój dom znajdował się w niewielkiej odległości od pracy i szkoły, aby Twoje dzieci również miały blisko. Jeśli dom znajduje się na wsi, sprawdź połączenia komunikacji miejskiej, abyś nie był przez kilkanaście lat skazany na zawożenie i odwożenie dzieci do szkoły, na zajęcia dodatkowe czy do przyjaciół.

Pomieszczenia przynależne

Wybierz dom, który ma garaż oraz budynek gospodarczy. Posiadanie ogrodu wiąże się z koniecznością pielęgnacji, do której niezbędne są narzędzia. Mając dodatkowy choćby mały budynek gospodarczy, będziesz miał gdzie trzymać na przykład kosiarkę, sprzęt i meble ogrodowe. Garaż wtedy będzie mógł pełnić swoją funkcję, do wyłącznego przechowywania samochodu.

Ogród

Warto, abyś sprawdził stan ogrodzenia, porządek w ogródku, stan nawierzchni i ogólny wygląd podwórka. Taka obserwacja, pozwoli Ci ocenić, czy i w jaki sposób właściciel dbał nie tylko o ogród, ale też dom.

Sąsiedztwo

Ma szczególne znaczenie na wsi. Zdarza się, że za płotem mieszka niezbyt miły sąsiad, który będzie wtrącał się w Twoje życie. Popytaj osób, które mieszkają w okolicy, jak się tam mieszka i co myślą o sąsiadach. Najlepszym źródłem informacji na wsi jest osiedlowy sklep, czemu miałbyś z tego nie skorzystać?

Stan prawny

Przed zakupem domu, podobnie jak w przypadku innych nieruchomości, koniecznie sprawdź wszystkie dokumenty. Wiele dowiesz się, analizując księgę wieczystą nieruchomości. Możesz również zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i sprawdzić, czy w najbliższym sąsiedztwie planowana jest jakąś  niepożądana inwestycja, np. powstanie zakładu produkcyjnego. Dopilnuj również, aby przez podpisaniem aktu notarialnego, właściciel wymeldował wszystkich lokatorów. Właściciel nieruchomości powinien Ci pokazać komplet dokumentów, a jest ich nie mało.

Możesz żądać wglądu do:

– pozwolenia na budowę,

– projektu architektoniczno-budowlanego,

– projektu przyłączy,

– dziennika budowy,

– protokołu odbioru domu i przyłączy,

– protokołu odbioru kominiarskiego,

– zaświadczenia o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości,

– jeśli jest, to świadectwo efektywności energetycznej.

– rachunków, aby ustalić wysokość bieżących opłat.

Pamiętaj, że podczas prezentacji domu możesz zadawać pytania – i  warto to zrobić!


Interesuje Cię kredyt hipoteczny ?

Porozmawiaj z ekspertem finansowym - darmowa rozmowa bez zobowiązań

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.