Strona głównaRynek nieruchomościWielkie inwestycje, które wpłyną na ceny mieszkań w Warszawie

Wielkie inwestycje, które wpłyną na ceny mieszkań w Warszawie

Co zdrożeje, co stanieje? Czy w ogóle stanieje cokolwiek (raczej nie)? Które rejony Warszawy zyskają w najbliższych latach, a co za tym idzie – gdzie mieszkania będą drożały najszybciej? Przegląd najważniejszych inwestycji w stolicy może przynieść choćby częściowe odpowiedzi na pytania o przyszłość stołecznych nieruchomości.

Jeśli tym, co najbardziej wpływa na wartość mieszkania faktycznie jest „lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja”, to można dodać też, że tym, co najbardziej wpływa na wartość tejże lokalizacji są „inwestycje, inwestycje, inwestycje”. A tych w najbliższych latach w Warszawie nie zabraknie – i mamy tutaj na myśli naprawdę duże inwestycje publiczne i infrastrukturalne. Przyjrzyjmy się najważniejszym.

Śródmieście coraz bardziej wizytówkowe

Okolice Dworca Centralnego od dawna uchodzą za… delikatnie mówiąc; tak sobie zaplanowane. Dopiero po przekroczeniu Marszałkowskiej (idąc w stronę Wisły), zaczyna się faktyczna wizytówka miasta. Ma się to zmienić, podobnie jak zmienić ma się sama, wspomniana Marszałkowska. Zamiast trasy czysto samochodowej, ma przypominać wielkomiejską aleję, z sześcioma szpalerami drzew, ścieżkami rowerowymi i zmniejszonym ruchem samochodowym (zwężenie z trzech pasów do dwóch). Z jednej strony nie pokochają tego kierowcy, ale z drugiej, całość na pewno wyładnieje i centrum będzie wyglądało jak centrum, a nie jak trasa szybkiego ruchu.

Drugą ciekawą inwestycją w bliskim sąsiedztwie pierwszej jest „Plac Pięciu Rogów”, który również ma zmienić charakter w stronę miejskiego deptaka, bez ruchu samochodowego. Można więc założyć, że zmiany te (wraz z planami uporządkowania terenu wokół PKiN) w większym stopniu „zszyją” ścianę wieżowców obejmującą Varso Tower z częścią restauracyjno-turystyczną Warszawy, kryjącą się za pasażem „Wiecha”. Dla spacerujących w centrum to na pewno zmiana korzystna, ale prawdopodobnie jeszcze trudniej będzie w nim zaparkować. Oba te powody sprawią, że lepiej tu będzie mieszkać, niż tutaj dojeżdżać. Przebudowa Marszałkowskiej ma się rozpocząć w 2022 roku, prace przy „Placu Pięciu Rogów” już są prowadzone i mają zakończyć się pod koniec tegorocznych wakacji.

Warszawa Zachodnia, czyli wielki węzeł przesiadkowy

Obecny dworzec autobusowy Warszawa Zachodnia z całą pewnością nie jest wizytówką miasta. Odrobinę lepiej wygląda sąsiadujący z nim dworzec kolejowy, który po liftingu nie straszy już tak bardzo, a jest przy tym jednym z największych w Polsce – obsługuje dziennie około 1000 pociągów. Plany remontu są jednak daleko większe i obejmują stworzenie tutaj wielkiego węzła przesiadkowego, łączącego nie tylko pociągi i autobusy, ale też metro… choć uczciwie trzeba przyznać, że są to plany odległe; poprowadzenie metra pomiędzy dworcami Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia to dopiero trzeci etap budowy III linii metra. Jest to więc przyszłość liczona w wielu, wielu latach – już tylko pierwszy z tych trzech etapów budowy nowej linii metra ma być zakończony dopiero w roku 2028. Jednak sama modernizacja Dworca Zachodniego, która ruszyła w lipcu 2020 roku, ma zostać ukończona już w roku 2023.

Praga – metro i kładka rowerowa

Wspomniany wcześniej, pierwszy etap budowy III linii metra, najbardziej elektryzuje mieszkańców Pragi. Wprawdzie już zbudowana II linii metra bardzo mocno podniosła wartość nieruchomości w tej okolicy; ale jednak – głównie tych położonych bliżej Wisły. III linia ma iść „głębiej” w obie praskie dzielnice i kończyć się aż na Gocławiu, przebiegając m.in. przez Rondo Wiatraczna i Ostrobramską. W kolejnym, drugim etapie budowy, ma być przedłużona albo w stronę stacji Metro Wilanowska, albo w stronę stacji Racławicka, ponownie przebiegając pod Wisłą. To jednak już odległe plany; jak wspominaliśmy, I etap budowy III linii metra, kończący się właśnie na Gocławiu, ma być ukończony dopiero w roku 2028.

Praga zyska jednak jeszcze jeden, atrakcyjny łącznik z lewobrzeżną częścią Warszawy. Będzie to nowy most, a dokładniej – kładka pieszo-rowerowa; co ciekawe – jedna z najdłuższych na świecie (500 metrów). Połączy ona Bulwary Wiślane z Pragą Północ, a dokładniej: połączy je na wysokości ul. Karowej na lewym brzegu i ul. Okrzei na prawym brzegu. Oddana ma być za 2-3 lata.

Ursynów i Południowa Obwodnica Warszawy

Albo dokładniej: tunel pod Ursynowem (plan otwarcia: drugi kwartał 2021 roku – raczej mało realny) prowadzący wprost na (już otwarty) Most Południowy, będący częścią Południowej Obwodnicy Warszawy. Spektakularna cenowo (ponad miliard złotych za sam tunel) inwestycja, która sprawi, że dzielnice, przez które przebiegać będzie ta kluczowa dla miasta arteria, na pewno zyskają na znaczeniu. Będą to więc, kolejno: Ursynów, Wilanów i Wawer. Najciekawszy wydaje się być w tym zestawieniu właśnie Ursynów, przez który trasa ta ma biec w tunelu, nie będzie więc aż tak uciążliwa dla mieszkańców.

O ile odcinki POW leżące na powierzchni mogą być i zaletą i wadą zarazem (hałas) dla okolicznych nieruchomości leżących np. w Wawrze czy Wilanowie, o tyle bloki Ursynowa z łatwym dojazdem do węzłów obwodnicy mogą na tym tylko zyskać; i to zyskać podwójnie – lepszą komunikacją oraz ogromnym, centralnym parkiem dzielnicy, który ma mieć długość aż 2 km i powstać nad tunelem.

Koncepcja parku nad tunelem w Ursynowie:

Czy wszystkie te inwestycje dojdą do skutku? Możemy tylko zgadywać. Czy zostaną oddane w pierwotnie zakładanych terminach? Prawdopodobnie nie – przesunięcia przy tak dużych budowach, to raczej standard niż wyjątek. Czy zmienią wyceny okolicznych nieruchomości? Z całą pewnością. I jak łatwo się domyślić, każda z nich, zapewne mocno podniesie ich wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.