Strona głównaFinanseJak to bankom w Polsce jest cudownie…

Jak to bankom w Polsce jest cudownie…

Jest im aż tak cudownie, że jeden z nich umarza część kredytu, aby zmniejszyć liczbę swoich klientów. I to umarza całkiem niemało: do 10% wartości, co w przypadku hipotek może przełożyć się na dziesiątki tysięcy złotych różnicy.

Mówimy o DNB Bank Polska, który wygasza działalność w naszym kraju. W efekcie oferuje on aktualnym klientom niestandardowe warunki wcześniejszej spłaty kredytu (co ważne: kredytu w walucie obcej, co może być osobną motywacją banku), proponując umorzenie nawet 10 proc kredytu. Sam bank twierdzi, że jest w dobrej kondycji finansowej, ale nie widzi szans na rozwój, dlatego już na początku roku 2019 ogłosił, że rezygnuje z pozyskiwania klientów detalicznych, zachowując obsługę przedsiębiorstw. Wówczas do rozwiązywania umów nakłaniał klientów indywidualnych bonusem, który mógł wynieść nawet 1000 zł za zakończenie współpracy z bankiem.

Wspomniany mechanizm umarzania części kredytu przez DNB Bank Polska zasadniczo jest prosty: jeśli klient spłaci 10 proc. kapitału, banku umorzy mu dodatkowo 1 proc. Jeśli spłaci 20 proc. – bank umorzy mu 2 proc. I tak do samego końca, to znaczy do sytuacji, gdy kredytobiorca spłaca 90 proc. kredytu, a pozostałe 10 proc. bank mu umarza.

Brzmi ciekawie, ale pojawiają się trzy dodatkowe warunki. Pierwszy z nich związany jest z terminami: aby skorzystać z tej propozycji, wniosek należy złożyć do 20 września tego roku. Drugi związany jest z zaległościami: oferta jest dostępna wyłącznie dla tych klientów, którzy zaległości wobec banku nie mają. Jeśli mają, muszą je najpierw uregulować. A trzeci warunek związany z walutami: oferta dotyczy kredytów hipotecznych zaciągniętych w euro lub frankach szwajcarskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.