Strona głównaRynek nieruchomościA jednak. Mamy boom w nieruchomościach

A jednak. Mamy boom w nieruchomościach

Do niedawna można było jeszcze się zastanawiać. Dziś nie ma już wątpliwości: obecny ruch w nieruchomościach to prawdziwy boom. Tylko w maju tego roku rozpoczęto o 92 proc. więcej budów mieszkań, niż w maju rok wcześniej.

Wszystkie źródła mówią jednym głosem. Nieruchomości budujemy, nabywamy, sprzedajemy, kredytujemy, wykupujemy grunty, wnioskujemy… generalnie: takiego ruchu w nieruchomościach to chyba najstarsi pośrednicy nie pamiętają. Można dojść do wniosku, że Polacy kupują wszystko, ale to nie jest aż tak proste. Na pewno kupujemy dużo, chętnie i za coraz większe kwoty.

GUS: liczba budowanych mieszkań wyższa o 92 proc.

Owszem – działa tu efekt niskiej bazy; rok temu byliśmy w momencie dużej niepewności dotyczącej pandemii i deweloperzy chwilowo nie spieszyli się z nowymi inwestycjami. Nadal jednak to porównanie musi robić wrażenie. W maju 2021 roku o 92 proc. wrosła liczba rozpoczętych budów mieszkań – licząc wobec maja 2020 roku. Przecież to prawie podwojenie! Przyjrzyjmy się kompletowi danych za ten miesiąc:

92 proc. – o tyle wzrosła rok do roku wspomniana już liczba rozpoczętych budów
53 proc. – o tyle wzrosła rok do roku liczba wydanych zgód na budowę mieszkań

10 proc. – o tyle wobec poprzedniego miesiąca wrosła liczba rozpoczętych budów
9 proc. – o tyle wobec poprzedniego miesiąca wrosła liczba wydanych zgód na budowę mieszkań

Z jakiej strony by na to nie spojrzeć, tempo tych wzrostów jest naprawdę imponujące. A to jeszcze nie koniec tego typu informacji.

Możemy przeskoczyć „Gierkowski” rekord

Te liczby to już naprawdę nie są żarty: w maju 2021 roku rozpoczęto budowę ok. 28,9 tys. mieszkań. Jest to drugi najwyższy wynik w historii III RP; minimalnie lepszy był marzec tego roku, gdy rozpoczęto budowę odrobinę ponad 30 tys. mieszkań. I tutaj zaczynamy rozmawiać o historycznych rekordach.

W roku 2020 deweloperzy oddali do użytku 222 tys. mieszkań. Jest to jeden z lepszych wyników we współczesnej historii Polski, ale nie najlepszy. „Gierkowski” rekord to 283,6 tys. mieszkań, które oddano do użytku w roku 1978. W tym roku prawdopodobnie nie będzie on jeszcze zagrożony, ale w przyszłym… kto wie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.