Strona głównaFinanse10 mniej popularnych pytań o kredyty hipoteczne

10 mniej popularnych pytań o kredyty hipoteczne

Pytań na temat zakupu lub sprzedaży nieruchomości nigdy nie brakowało, nie brakuje i zapewne – nigdy nie będzie brakowało. Z odpowiedziami bywa różnie. Pewnie nigdy też nie odpowiemy na wszystkie, pojawiające się zagadnienia, ale… będziemy próbować.

Ten tekst jest uzupełnieniem naszego poradnika, w którym odpowiedzieliśmy na najczęstsze pytania dotyczące kredytowania nieruchomości. Znajdziecie go tutaj: Kredytowe Q&A. Ale jak to w życiu bywa, im dłużej pracujemy w branży, z tym większą liczbą sytuacji się spotykamy. Poniżej małe uzupełnienie wspomnianego poradnika, czyli dziesięć kolejnych pytań i odpowiedzi.

Kredyt hipoteczny, czy pożyczka hipoteczna?
Kredyt. Pożyczka hipoteczna to inna oferta – bank pożycza wtedy pieniądze w zasadzie na dowolny cel, ale zabezpieczeniem tej pożyczki jest nieruchomość, której już jesteś właścicielem.

Czy wydanie kredytu na remont lub wykończenie trzeba udowodnić fakturami?
Nie zawsze. Banki wiedzą, że to oznacza wyższe koszty remontu, dlatego warto najpierw zapytać bank, jakiego rodzaju udokumentowanie kosztów akceptuje.

Czy są minimalne kwoty kredytu hipotecznego?
Tak. W każdym banku inne, np. 70 000 zł.

Na ile lat wziąć kredyt hipoteczny?
Na jak najmniej. Będzie wtedy najtańszy (choć z wyższą ratą).

Czy zdarzają się mieszkania, które nie są wystawione w Internecie?
Tak. Tzw. „cicha sprzedaż” prowadzona jest zwykle na życzenie klienta, który np. nie chce, aby zidentyfikowano go po sprzedawanym mieszkaniu jako osobę wyprzedającą majątek.

Czy wart nadpłacać kredyt hipoteczny?
Tak. Piszemy o tym w tym poradniku: nadpłacenie hipoteki.

Chcę podpisać umowę przedwstępną, ale nie mam zbadanej zdolności kredytowej. Mogę to zrobić?
Możesz, ale zdecydowanie odradzamy. Umowa przedwstępna zwykle łączy się z przekazaniem sprzedającemu zaliczki lub zadatku, które stracisz, jeśli nie uda ci się uzyskać kredytu. Nie warto ryzykować; najpierw pewność, potem wydatki.

Czy mogę coś zataić przed bankiem na temat moich finansów?
To nic nie da. Banki i tak weryfikują kredytobiorców w BIG (i nie tylko). A nawet jeśli się uda, to jest jeszcze art. 297§1 Kodeksu karnego, który bank mógłby przeciwko tobie wykorzystać, nawet jeśli udałoby ci się go oszukać.

Czy można wziąć kredyt hipoteczny bez księgi wieczystej?
Trudna sprawa. Niby można uzyskać ze spółdzielni mieszkaniowej zaświadczenie o tym, że nie ma przeciwwskazań do założenia księgi wieczystej dla lokalu. Ale czy takich przeciwwskazań faktycznie nie ma (tzn. czy grunt ma uregulowany status prawny) oraz czy bank takie zaświadczenie zaakceptuje? Nie wiemy.

Czym jest „służebność osobista” na nieruchomości?
Najkrócej mówiąc; jest to prawo, które gwarantuje danej osobie lub rodzinie dożywotnie mieszkanie w danej nieruchomości. Często tak jest gdy np. dziadkowie przepisują dzieciom nieruchomość, ale zachowują dla siebie prawo mieszkania w niej aż do swojej śmierci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.