Strona głównaMieszkaniaNic nie rośnie tak, jak wielka płyta

Nic nie rośnie tak, jak wielka płyta

Dopiero co pisaliśmy o tym, dlaczego wielka płyta znów jest modna. Jakby na potwierdzenie tych słów, duży raport PKO BP sygnalizuje wprost: w ciągu ostatnich 5 lat to właśnie mieszkania w wielkiej płycie zdrożały najbardziej.

Wszyscy mówią i piszą o nowym budownictwie, a tutaj, po cichutku, rekordy wzrostów biją stare, PRL-owe osiedla. Albo, pisząc dokładniej: rekordy te biją ceny mieszkań w takich właśnie blokach. Powody do niesłabnącej popularności wielkiej płyty opisaliśmy niedawno w artykule: „Nic nie cieszy tak, jak wielka płyta”, ale nie spodziewaliśmy się, że raptem kilkanaście dni po jego opublikowaniu, eksperci PKO Banku Polskiego dostarczą nam nowych, mocnych argumentów potwierdzających wszystkie, zawarte w nim tezy. A argumenty te są w zasadzie nieskomplikowane: wzrosty, wzrosty, wzrosty.

Wnioski wynikające z raportu Pekao BP są jednoznaczne: dla większości dużych rynków nieruchomości to właśnie ceny wielkiej płyty w ciągu ostatnich 5 lat wzrosły najbardziej. Wyjątkiem jest tutaj głównie Wrocław, w którym najszybciej drożeją mieszkania w kamienicach.

„…Najwyższe tempo wzrostu cen w ostatnich pięciu latach notowały mieszkania w budynkach z wielkiej płyty – tak było w Warszawie, Gdańsku/Gdyni, Krakowie i Poznaniu. W Łodzi najszybsze wzrosty cen notowano zarówno w wielkiej płycie, jak i innych technologiach PRL, natomiast we Wrocławiu – w kamienicach…”

Przede wszystkim – runęły obawy o trwałość tego typu budownictwa. Aktualne badania dają wielkiej płycie jeszcze 120 lat albo i więcej żywotności. Doszły do tego analizy Instytutu Techniki Budowlanej na temat liczby usterek w budownictwie wielkopłytowym z których wynika, że… jest ona w zasadzie taka sama, jak w innych typach budownictwa.

W połączeniu z dobrymi lokalizacjami, zielonymi okolicami i dobrą infrastrukturą daje to dość argumentów, by na nowo zastanowić się nad wynalazkiem PRL. I jak wskazują statystyki zakupów i cen transakcyjnych – Polacy nawet już nie tyle się zastanawiają, co wprost się do wielkiej płyty na nowo przekonali.


Interesuje Cię kredyt hipoteczny ?

Porozmawiaj z ekspertem finansowym - darmowa rozmowa bez zobowiązań

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.