Strona głównaMieszkaniaMieszkanie w wieżowcu: fakty i mity

Mieszkanie w wieżowcu: fakty i mity

Dla jednych spełnienie marzeń. Dla innych – senny koszmar. Mieszkanie w wieżowcu (ale takim prawdziwym wieżowcu; nie w wysokim bloku) to bardzo charakterystyczne doświadczenie. Nic więc dziwnego, że narosło wokół niego wiele miejskich legend. Warto je skonfrontować z rzeczywistością zanim zdecydujemy się kupić (lub nie) mieszkanie w takim właśnie typie budownictwa.

Zasadniczo przeświadczeń na temat życia w wysokich budynkach urosło tyle co i pięter, których mają te najwyższe z nich. Przyjrzymy się 5 najpopularniejszym faktom oraz 5 najpopularniejszym mitom, które – „zupełnie przypadkiem” – dają nam też odpowiedź na temat tego, jakie są wady i zalety mieszkania w drapaczach chmur.

Mieszkanie w wieżowcu: 5 faktów

Jest drogo
Krótko mówiąc: tak, jest. Mieszkania w drapaczach chmur to zwykle jedne z najdroższych (licząc cenę za m²), możliwych do kupienia lokali.

Ścisłe centrum
Tak, to oczywiście prawda, jest jednak jedno „ale”. Drapacze chmur buduje się w centrum, bo tylko tam jest dość cenny grunt i lokalizacja, aby taka inwestycja się opłacała. Wspomnianym „ale” jest Warszawa, która długo nie miała wyznaczonego, typowego „city”. W efekcie, choć ostatnio drapacze chmur faktycznie rosną głównie w okolicach dworca centralnego i przecięcia linii metra, o tyle kilka starszych budynków jest od tej lokalizacji odsuniętych: np. „Błękitny Wieżowiec” przy placu Bankowym czy Intraco w pobliżu Dworca Gdańskiego (okolice tego ostatniego powoli stają się kolejnym obszarem wysokiej zabudowy Warszawy).

Cudowne widoki z okien
Tak, wiadomo, ale nie z najniższych pięter. Im wyżej, tym widoki są bardziej spektakularne, ale też zwykle: tym droższe są tam mieszkania.

Duże okna = dużo naturalnego światła
Tutaj już nie ma żadnego ale. Wieżowce wyposażane są w duże, panoramiczne okna (również po to, aby wyeksponować zaletę z poprzedniego punktu – widoki z okien), a co za tym idzie; gdy są one odsłonięte, to do pomieszczeń wpada dużo naturalnego światła.

Wiele dodatkowych usług
Serwis sprzątający, recepcja i ochrona to standard. Do tego często w wieżowcach znajdują się wspólne strefy wypoczynku i gastronomii dostępne tylko dla mieszkańców.

Mieszkanie w wieżowcu: 5 mitów

Szklane okna nie są bezpieczne
Bezdyskusyjny mit. Nowoczesne, wielkoformatowe okna posiadają dobrą odporność (są wykonane np. ze szkła laminowanego), a te lepsze posiadają okucia antywłamaniowe, stalowe zbrojenia ram oraz antywłamaniowe zaczepy. Ale jest też jeden minus – na wyższych kondygnacjach nie zawsze można je otwierać.

Prywatność? Jest: jak najbardziej
Brak prywatności to mit. Wprawdzie wieżowce wydają się być masowe i anonimowe, ale poszczególne mieszkania są często położone na piętrach, do których nie wszyscy mieszkańcy mają dostęp. W dodatku zarówno ściany, podłogi jak i sufity skonstruowane są z materiałów dobrze wyciszających hałasy.

Windy nie zawsze działają
Ok: perspektywa wchodzenia po schodach kilkadziesiąt pięter może zniechęcić. Ale warto przypomnieć, że wieżowce nie mają jednej czy dwóch wind, ale kilka lub kilkanaście. Są one serwisowane na bieżąco i wcale nie psują się tak często – któreś zawsze będą sprawne.

Lęk wysokości może być problemem
Może, ale… jak każdy lęk, tak i lęk przed wysokością można opanować. Z czasem po prostu przestaje się zwracać uwagę na wysokość i przestrzeń – oczywiście pod warunkiem, że jest to standardowa, instynktowna obawa, a nie poważniejszy, psychologiczny problem.

Niskie ciśnienie wody
Niełatwo zweryfikować ten mit, zależy on bowiem od wielu elementów – fakt; wysokość na pewno utrudnia transport wody, ale na logikę – jeśli ktoś potrafi zbudować kilkusetmetrowej wysokości budynek, to czy nie potrafiłby na jego szczyt doprowadzić wody kranowej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.