Strona głównaMieszkaniaUmowa z pośrednikiem – tego lepiej nie przeoczyć

Umowa z pośrednikiem – tego lepiej nie przeoczyć

Nie udało się wyszukać idealnego mieszkania bezpośrednio, za to trafiła się super okazja, którą w swojej ofercie ma pośrednik? Bywa. Nie chce ci się samemu sprzedawać mieszkania, wolisz oszczędzić czas i zlecić to pośrednikowi? Też bywa. W obu tych przypadkach trzeba jednak uważać na kilka elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy ze wspomnianym pośrednikiem, lub inaczej mówiąc: z biurem nieruchomości.

Wiadomo: to jest wygoda. Pośrednik będzie pokazywał mieszkanie potencjalnym kupcom lub najemcom, będzie ich szukał, pomoże też w załatwieniu formalności. Dla sprzedających, którzy nie mają ochoty się tym zajmować, pośrednik to przede wszystkim oszczędność czasu i szansa na szybszą sprzedaż. Dla kupujących to dodatkowy koszt, choć są od tego założenia wyjątki. W obu przypadkach trzeba zwrócić uwagę na takie rzeczy:

  1. Wynagrodzenie

To, co w zasadzie interesuje nas najbardziej – ile to będzie kosztowało. Odpowiedź brzmi: to zależy od tego, jak się umówimy. Zwykle wynagrodzenie pośrednika jest określone jako konkretny % wartości transakcji – zazwyczaj w przedziale 2-3% ceny sprzedaży nieruchomości lub w wysokości jednego czynszu w przypadku pośrednictwa najmu.

  1. Rodzaj umowy

W przypadku sprzedawania nieruchomości musimy zwrócić uwagę na to, na jaki rodzaj pośrednictwa się decydujemy: otwartą umowę pośrednictwa, czy pośrednictwo na wyłączność. Ogólnie mówiąc, chodzi o to, że w przypadku umowy otwartej, możemy podpisać takie umowy z kilkoma pośrednikami. W przypadku umowy na wyłączność – tylko z jednym. Kiedy pośrednikom opłaca się podpisać umowę otwartą i rywalizować z konkurencją? To proste – gdy wartość nieruchomości (a więc finalnie i zarobek pośrednika) jest wysoka.

  1. Licencja pośrednika

To nie jest tak, że pośrednik to przypadkowy człowiek, który może tylko pokazać mieszkanie potencjalnemu kupcowi. „Pośrednik w obrocie nieruchomości” oczywiście dąży do zawarcia przez strony umowy, ponieważ w ten sposób zarabia na chleb. Ale ma on też pewne prawa, o których nie wszyscy wiedzą – przede wszystkim prawo do wglądu i robienia kopii dokumentów związanych z nieruchomością, zwłaszcza: ksiąg wieczystych, planów miejscowych i zagospodarowania terenu, rejestrów cen nieruchomości, świadectw energetycznych, ewidencji ludności itp.

  1. Umowa nie może być zawarta ustnie

Inaczej mówiąc: umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami wymaga formy pisemnej lub elektronicznej pod rygorem nieważności. Inaczej niż w niektórych branżach, w tym przypadku nie możemy zawrzeć umowy np. telefonicznie czy w formie wymiany e-maili z potwierdzonymi warunkami – niezbędne jest własnoręczne podpisanie umowy i przez nas, i przez pośrednika. W przypadku podpisania jej w formie elektronicznej musi być do tego użyty kwalifikowany podpis elektroniczny.

  1. 14 dni na odstąpienie od umowy zawartej poza biurem

Umowy z pośrednikami często zawierane są poza ich biurami; w pobliżu mieszkań, które chcemy sprzedać lub kupić. I tutaj pojawia się ciekawostka, bo taka zmiana miejsca podpisania umowy wpływa na samą umowę – wpada ona bowiem w przepisy o umowie zawieranej poza lokalem przedsiębiorstwa, z których najciekawszy jest fakt, że od tak zawartej umowy możemy odstąpić do 14 dni od jej podpisania, chyba, że pośrednik poinformował nas przed podpisaniem umowy o „utracie prawa odstąpienia od umowy w przypadku „spełnienia świadczenia”…”. Mówiąc po ludzku: jeśli pośrednik uwinie się z transakcją we wspomniane 14 dni, prawo do odstąpienia od umowy przepada.

  1. Ubezpieczenie pośrednika

Dla nas to w zasadzie ciekawostka, ale pośrednik obowiązkowo musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Kopia polisy ubezpieczeniowej pośrednika stanowi załącznik do umowy, który powinieneś otrzymać podczas podpisywania umowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.