Strona głównaFinanseStałe oprocentowanie hipoteki w ofercie kolejnego banku

Stałe oprocentowanie hipoteki w ofercie kolejnego banku

Jeśli twoją główną obawą przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego jest fakt, że rata się zmienia, to są sposoby, aby temu zaradzić. A dokładniej: jeden sposób, który właśnie do swojej oferty wprowadził kolejny bank – BNP Paribas Bank.

Aby nie było zbyt pięknie, od razu uprzedzamy – stałe oprocentowanie bank gwarantuje nie przez cały okres umowy kredytowej, ale przez jego część: w przypadku wspomnianego BNP Paribas jest to 5 lat. Ale i ten początkowy okres spłacania kredytu ratami stałymi jest wartą rozważenia opcją, zwłaszcza, że zwykle to ten etap jest dla kredytobiorców najtrudniejszy, bo wiąże się z remontowaniem i meblowaniem nowego mieszkania.

Czym jest kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

Dokładnie tym, na co wskazuje jego nazwa, to znaczy… no tak: kredytem hipotecznym ze stałym oprocentowaniem. Rozwijając nieco: jest to kredyt w którym bank gwarantuje, że oprocentowanie hipoteki nie zmieni się przynajmniej przez 5 lat. A to wcale nie jest tak oczywiste, ponieważ większość zawieranych umów dotyczy kredytów ze zmiennym oprocentowaniem, czyli ich rata zależy od tego, jak RPP (Rada Polityki Pieniężnej) zmienia stawki WIBOR. Gdy one rosną – rata rośnie. Gdy RPP WIBOR obniża – rata kredytu maleje. W przypadku kredytu ze stałym oprocentowaniem, rata hipoteki nie będzie się zmieniała (przez wspomniane 5 lat) bez względu na to, czy RPP WIBOR będzie podnosił, czy obniżał.

Jakie banki obecnie oferują taki kredyt?

Docelowo i już niedługo: wszystkie. Taki wymóg bankom postawiła KNF w ramach Rekomendacji S, która wymusza oferowanie klientom kredytów z co najmniej okresowo (znów: wspomniane 5 lat) stałym oprocentowaniem. Banki na przygotowanie takich ofert dostały czas do końca czerwca tego roku (a tak naprawdę to do końca roku 2020, ale termin ten został przedłużony), więc wiele go już im nie zostało. Aktualnie kredyty takie oferują Millenium Bank, ING Bank Śląski, Bank Pekao, PKO BP, Santander Bank Polska oraz od niedawna: wspomniany BNP Paribas Bank.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.