Strona głównaRynek nieruchomościMieszkania jak na zachodzie? Za 30 lat!

Mieszkania jak na zachodzie? Za 30 lat!

Oj daleko nam do Duńczyków; mają oni od nas ponad dwa razy większe mieszkania. Czy odrobimy ten dystans? Tak, ale nieprędko – najwcześniej za jakieś 20-30 lat.

Licząc mieszkania pod względem powierzchni na osobę, niestety bardzo odstajemy od średniej naszego kontynentu. Fakt: liczba metrów kwadratowych przypadających na Polaka wyraźnie rośnie (w 2002 roku na jednego, naszego rodaka przypadały 22 metry, obecnie już 29), ale nadal daleko nam do „metrażowego bogactwa”. Gorzej od nas w zasadzie jest tylko w Rumunii, w której w roku 2012 (brak aktualnych danych) na jedną osobę przypadało zaledwie 17 metrów kwadratowych mieszkania.

Według Eurostatu, na statystycznego Europejczyka przypada 40 metrów kwadratowych – jest to średnia również dla Francji, Hiszpanii, Łotwy, Włoszech czy Finlandii. Wspomniani Duńczycy ze swoimi 60 metrami kwadratowymi na osobę są kontynentalnymi rekordzistami. Kiedy ich dogonimy? Może najpierw dogońmy europejską średnią. Zakładając, że nasz dzisiejszy, średni metraż na osobę jest o prawie 1/3 większy, niż we wspomnianym 2002, to gdyby mieszkania nam „rosły” nadal w takim tempie, to średnią europejską osiągniemy za 20, albo za 30 lat.

Ciekawie wyglądają też pozostałe statystyki dotyczące mieszkań. Na jednego Polaka przypada niemal równo jeden pokój – średnio jest to dokładnie 1,1 pokoju. Ponownie; to jeden z najgorszych wyników Europy; analogiczne wyniki są tylko w Rumunii i Chorwacji. Najwięcej (2,2 pokoju na osobę) mają Maltańczycy, niewiele niżej (2,1) Belgowie i Irlandczycy. Średnia dla UE to 1,6 pokoju na osobę.

Jeśli natomiast chodzi o całkowitą, średnią powierzchnię mieszkania, to największe mają Cypryjczycy (138,4 m²), tuż za nimi są Norwegowie i Belgowie. Polska znów daleko – 61,5 m² to wielkość, która pozwala nam wyprzedzić w powierzchniowym wyścigu tylko cztery kraje: Rumunię, Łotwę, Litwę i Estonię.


Interesuje Cię kredyt hipoteczny ?

Porozmawiaj z ekspertem finansowym - darmowa rozmowa bez zobowiązań

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.