Strona głównaMieszkaniaJakie mieszkanie na wynajem wybrać?

Jakie mieszkanie na wynajem wybrać?

Ilu najemców, tyle oczekiwań co do idealnego lokum, dlatego każdy wyobraża je sobie inaczej. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy poszukiwaniach mieszkania, by w jak największym stopniu spełniało ono nasze życiowe potrzeby.

Wedle ostatnich (2018 r.) danych Eurostatu w Polsce mieszkanie najmuje 4,3 proc. dorosłych obywateli. Przy czym chodzi o osoby, które robią to na zasadach rynkowych (bez dopłat czy innych form subsydiowania np. ze strony samorządów czy zakładów pracy) i na długi termin. Dane nie obejmują imigrantów ani szarej strefy, w której przychody z najmu nie są rozliczane.

Kto najmuje mieszkanie w Polsce?

Nie jest to jednorodna społeczność. Obejmuje m.in. rodziny z dziećmi, singli, bezdzietne pary, studentów. Jednak wbrew pozorom nie są to wyłącznie ludzie młodzi. Ci ostatni nie stanowią nawet dominującej grupy najemców.

Z Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że najwięcej (38 proc.) osób płacących za dach nad głową jego właścicielowi to ludzie wieku 40-59 lat. Klienci przed 30-ką są dwa razy mniej liczni, a studenci stanowią 10-20 proc. wszystkich najemców.

Wszyscy mają do dyspozycji 1,2-1,5 mln lokali. Na tyle szacuje się liczbę nieruchomości mieszkalnych wynajmowanych w Polsce w celach komercyjnych. Przy czym chodzi o mieszkania należące do prywatnych właścicieli. W naszym kraju najem organizowany przez instytucje dopiero raczkuje i wg firmy doradczej JLL dotyczy ok. 5 tys. lokali, choć zasób ten zwiększa się dynamicznie. W budowie i planach jest kolejnych 17 tys. mieszkań.

Mieszkanie adekwatne do sytuacji życiowej

Zatem wybór jest i będzie spory. Oczywiście podaż mieszkań na wynajem nie jest równomierna dla całego kraju. Jednak ze znalezieniem odpowiedniego lokum nikt nie powinien mieć problemów. Czym więc się kierować w trakcie poszukiwań? Na co zwracać uwagę?

Nie ma prostej odpowiedzi na te pytania. Wszystko zależy od naszej sytuacji życiowej, co na dzień robimy, jak lubimy spędzać wolny czas, czy mamy dzieci, na jak długo zamierzamy osiąść w danym miejscu.

Generalnie lokal powinien być taki, by spełniał nasze potrzeby i oczekiwania na tu i teraz. Przecież nie kupujemy mieszkania, tylko będziemy je najmować. Nie ma więc większego znaczenia, co zdarzy się za kilka lat. Gdy ewentualnie powiększy nam się rodzina, przeprowadzimy się do nieruchomości z większym metrażem i wyposażonej w windę. Może znajdziemy coś bliżej dziadków, którzy wspomogą nas w wychowaniu dzieci.

Tak samo zrobimy, gdy w sąsiedztwie powstanie uciążliwa inwestycja, np. trasa tramwajowa albo duży obiekt handlowy. Po prostu uciekniemy przed hałasem, zmieniając lokum. Brak mieszkania na własność sprawia, że jesteśmy bardziej elastyczni. Przykładowo możemy wówczas łatwiej podjąć decyzję o przyjęciu lepszej posady w innym obszarze miasta czy całkiem innej miejscowości.

Aczkolwiek w takich sytuacjach własne mieszkanie nie musi być wadą. Niektórym nie przeszkadza to by, wynajmować swoje i samemu żyć w cudzym. Tak zaczynała część inwestorów w nieruchomości na wynajem. Dzięki temu szybciej zdobyli kapitał na rozwój biznesu.

Bliskość przedszkola i szkoły

Jeśli mamy potomstwo w wieku przedszkolnym czy szkolnym, szukajmy czegoś położonego nieopodal placówek edukacyjno-wychowawczych. Gdy latorośl nie jest jeszcze samodzielna w prostych codziennych czynnościach typu ubieranie się, każda minuta potrzebna na zorganizowanie się do wyjścia i pokonanie dystansu z domu do przedszkola ma znaczenie.

W przypadku starszych dzieci bliskość szkoły też wydaje się kluczowa, bo wtedy maluchy będą mogły samodzielnie pokonywać dystans dzielący placówkę i miejsce zamieszkania. Wtedy można pomyśleć o tym, by ich placówka znajdowała się na trasie, którą pokonujemy do i z pracy.

Inne wymagania mają studenci. Dla nich liczy się nie tylko bliskość budynków wykładowych, lecz także dogodny dojazd do miejsca odbywania praktyk czy stażu. W ich przypadku wybór lokum powinien być podyktowany logistyką. Ta w dużym mieście akademickim nie jest łatwa i zajmuje sporo czasu.

Bliskość terenów zielonych

Natura zawsze pozytywnie wpływa na ludzką psychikę. W otoczeniu przyrody nasz umysł i układ nerwowy odpoczywają, dlatego należy obcować z nią codziennie. Do tego dochodzi aspekt czystości powietrza i natężenia hałasu. Drzewa, krzewy, zieleń nie tylko produkują tlen i pochłaniają CO2, ale też stanowią naturalną barierę dla ulicznego zgiełku. Natomiast latem łagodzą uciążliwości związane z upałem, który mieszkańcom zabetonowanych powierzchni doskwiera bardziej. Warto o tym pamiętać, gdy ocieplenie klimatu postępuje.

W dobie pandemicznych restrykcji bliskość parku, łąki, rzeki czy lasu zyskała na znaczeniu. W przeciwieństwie do klubów, restauracji, pubów, galerii handlowych czy parków rozrywki to właśnie obiekty na łonie natury są powszechnie dostępne. No i można zapomnieć tam o maseczkach.

Dostęp do rekreacji

Jeśli sport zajmuje istotne miejsce w naszym życiu i nie wyobrażamy sobie dnia bez treningu, powinniśmy szukać mieszkania położonego blisko stadionu z bieżnią lekkoatletyczną, parku z urządzeniami do street workoutu czy innych obiektów z infrastrukturą sportową. To samo tyczy się sytuacji, gdy zamierzamy zapisać dziecko na zajęcia sportowe lub potomek już udziela się na tym polu. Najlepiej byłoby, gdyby miejsce treningów naszych latorośli, ich szkoła i nasze mieszkanie znajdowały się w tym samym rejonie miasta. Oszczędzimy czas na dojazdy.

Wyposażenie

W tej kwestii każdy ma inne wymagania. Część najemców, np. większość studentów czy singli, nie ma własnych sprzętów i mebli. Oni będą szukać lokali przystosowanych do natychmiastowego zamieszkania.

Niektórzy właściciele zdają sobie sprawę z rosnących oczekiwań klientów i dlatego wyposażają udostępniane im mieszkania nie tylko w podstawowe urządzenia. Mimo to może się zdarzyć, że dana nieruchomość nie będzie wyposażona np. w łącze światłowodowe. Wśród najemców są także rodziny, które mieszkały już w wielu miejscach, i zdołały zebrać trochę urządzeń. Ich będą interesować nieruchomości nieumeblowane.

Rozkład mieszkania

Podobnie jest z rozkładem mieszkania. Dla rodziny czy pary fakt, że pokoje są przechodnie, nie ma większego znaczenia. Jednak studenci chcieliby cieszyć się prywatnością, dlatego wybiorą taką nieruchomość, w której każda z izb jest niezależna i zapewnia intymność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.