Strona głównaFinanseCzarna lista dłużników – ile osób w Polsce jest zadłużonych?

Czarna lista dłużników – ile osób w Polsce jest zadłużonych?

Jeśli planujesz zaciągnąć duży kredyt, musisz mieć krystaliczna przeszłość. I wcale nie chodzi, tu o Twoje występki – a o terminową spłatę zobowiązań. Jeśli w przeszłości nie płaciłeś rat, z pewnością Twoje nazwisko będzie figurowało na liście dłużników! Co możesz wtedy zrobić? Czy to zamyka drogę do przyznania kredytu?

Gdy składasz wniosek o przyznanie kredytu, instytucja bankowa sprawdza Twoją zdolność kredytową, jak również historię kredytową. Obecność na niesławnej „czarnej liście dłużników” wiąże się z  wieloma niedogodnościami – na przykład problemem z otrzymaniem kredytu czy pożyczki.  Nawet zakupy na raty, wzięcie samochodu w leasing czy telefon w abonamencie – będą poza Twoim zasięgiem.  

Przed udzieleniem Ci kredytu banki (lub inne instytucje finansowe) muszą oszacować ryzyko, z jakim wiąże się pożyczenie Ci pieniędzy. Pomagają im w tym dane zgromadzone w różnego typu rejestrach. Kiedy składasz wniosek o jakiś produkt kredytowy, bank wysyła do tych rejestrów zapytanie o Twoją historię kredytową. Jeśli wszystkie dotychczasowe zobowiązania spłacałeś w terminie, bank ma solidne podstawy, by domniemać, że kolejny kredyt także spłacisz na czas.

Instytucja finansowa przed udzieleniem kolejnego kredytu lub pożyczki sprawdza, czy zobowiązania były spłacane w terminie. Dlaczego? Chce mieć pewność, czy jesteś rzetelnym i wiarygodnym kredytobiorcą. Pożyczając Ci pieniądze, musi wiedzieć, z jakim ryzykiem jest to związane.

Czy jest szansa, aby zniknąć z czarnej listy dłużników? Jedyny sposób, to całkowita spłata zadłużenia. Wtedy w ciągu 14 dni informacje powinny zniknąć. Natomiast ślad po nich zostaje, jeśli wierzyciel zapomni wykreślić Cię z listy. Dlatego po spłacie zadłużenia byłego już wierzyciela powinieneś żądać usunięcia wpisu.

Jakie są największe rejestry dłużników?

– BIG  Info Monitor

– KRD

– ERIF

Czym się różnią?

BIG Info Monitor

BIG przyjmuje, przechowuje, ale przede wszystkim udostępnia informacje gospodarcze o zadłużeniu oraz nieterminowych płatnościach – zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw.  Kto może przekazywać informacje o zadłużeniach? W zasadzie wszyscy wierzyciele:  dostawcy mediów, operatorzy komórkowi, firmy leasingowe, firmy ubezpieczeniowe, sądy,  inni przedsiębiorcy, instytucje finansowe oraz  osoby fizyczne, o ile mają prawomocny wyrok sądowy z klauzulą wykonalności.

Na liście dłużników znajdują się zarówno osoby  jak również przedsiębiorstwa, które nie spłaciły terminowo zobowiązań pieniężnych. W przypadku gdy zobowiązanie jest potwierdzone np. umową i wynosi minimum 200 zł – dla osób fizycznych lub 500 zł – dla przedsiębiorców, to informacja trafi do rejestru. Znaczenie ma również czas opóźnienia – wynosi on  standardowo 30 dni.Wcześniej osoba otrzymuje wezwanie do zapłaty, więc ma szansę, aby zapobiec wpisowi do bazy dłużników.

Po spełnieniu pewnych warunków informacje mogą  pobierać wszystkie podmioty gospodarcze, a osoby fizyczne w ograniczonym zakresie. W kwestii pobrania raportu o dłużniku trzeba mieć jego zgodę. Osoby fizyczne nie mogą pobierać informacji o innych konsumentach, ale mają nieograniczony dostęp do informacji na swój temat. To oznacza, że możesz raz na pół roku bezpłatnie sprawdzić, czy nie figurujesz w takiej bazie. Po sprawdzeniu wiadomo, czy jesteś dłużnikiem, kto jest Twoim wierzycielem i na jaką kwotę jesteś zadłużony.  

KRD

Krajowy Rejestr Długów to pierwsze polskie biuro informacji gospodarczej działające od 4 sierpnia 2003. Podobnie jak w przypadku BIG spółka przyjmuje, przechowuje oraz udostępnia dane na temat sytuacji finansowej firm, oraz konsumentów. Do KRD BIG SA informacje o dłużnikach przekazują różne instytucje finansowe, takie jak: banki, ubezpieczalnie, firmy leasingowe i pożyczkowe, i inne. Informację o zadłużeniu może przekazać również osoba fizyczna, o ile ma tytuł wykonawczy. Z usług KRD  korzystają przede wszystkim  firmy, samorządy i konsumenci. Ciekawe są publikacje KRD BIG SA, który  publikuje informacje z własnych baz danych o zadłużeniu poszczególnych sektorów gospodarki.

ERIF

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. rozpoczęło działalność w 2003 r., a od 2007 r. biuro należy do Grupy Kapitałowej KRUK. Jest pierwszą spółką, która co kwartał weryfikuje stan  bazy danych i publikuje aktualne statystyki. Znajdują się tam wpisy dotyczące zarówno nieterminowych płatności jak i informacje o rzetelnych konsumentach.  Oprócz negatywnych informacji znajduję się tu też dane o podmiotach terminowo regulujących zobowiązania. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców jak i konsumentów.  Każdy może sprawdzić jakie dane na jego temat przechowywane są w bazie ERIF. Aby to zrobić, należy założyć konto w serwisie Infokonsument.

BIK – nie rejestr, ale dobre źródło informacji

BIK czasem bywa mylony z BIG-iem. To przedsiębiorstwo działające od 1997 roku na fundamencie współpracy Związku Banków Polskich z komercyjnymi bankami. Do jego zadań należy gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie danych, które dotyczą historii kredytowej wszystkich klientów banków, SKOK-ów jak również pozabankowych firm pożyczkowych. Co najważniejsze – BIK nie jest rejestrem dłużników, większość wpisów jest pozytywna. Znajdują się tu informacje również o ratach, debetach, limitach itp. 

Dotyczy to zarówno tych, które obecnie spłacasz, jak również tych spłaconych.  To oznacza, że podczas zaciągania różnego rodzaju zobowiązań, Twoje dane są każdorazowo przesyłane do BIK. Każdego tygodnia te dane są aktualizowane o informacje o tym, czy spłacasz zobowiązania w terminie, czy z opóźnieniami.

Dane o spłaconych kredytach są niewidoczne dla instytucji, które sprawdzają historię kredytową w BIK – chyba, że wyrazisz zgodę na przetwarzanie danych. Warto to zrobić, jeśli w przyszłości planujesz kolejne zobowiązania. Dobra historia kredytowa jest czasem na wagę złota.

Co jeśli nie spłacałeś kredytu w terminie? Tu mogą pojawić się komplikacje. W tej sytuacji takie informacje będą  przetwarzane w bazie BIK przez 5 lat. Ale nie przejmuj się! Spóźnienie o kilka dni, nie ma znaczenia – każdemu może się zdarzyć. Problem pojawia się wtedy gdy opóźnienie w spłacie kredytu wynosiło ponad 60 dni lub gdy minęło 30 dni od czasu, gdy instytucja finansowa, u której jesteś dłużny,  ostrzegła Cię o zamiarze przetwarzania Twoich danych na temat niespłacanego zobowiązania.

 Ile osób w Polsce jest zadłużonych?

Jak wynika z Raportu InfoDług powstałego na bazie danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK, w czasie drugiego i trzeciego kwartału 2020 roku, zaległości z tytułu nieopłaconych rachunków i rat kredytowych, wzrosły o 3,5 mld zł do poziomu 83,2 mld zł. Jest też dobra wiadomość – liczba niesolidnych dłużników spadła o 12 tys. osób i wynosiła prawie 2 mln 822 tys. osób.

Największe problemy z terminowymi rozliczeniami mają mężczyźni (61,3 proc. ogółu wszystkich zadłużonych). Raport InfoDług, wyjaśnia jaki się geograficzny rozkład osób zadłużonych. Okazuje się, że średnia wartość zaległego zobowiązania przypadająca na osobę podwyższyła się we wszystkich województwach! Najbardziej jednak w lubelskim kujawsko-pomorskim oraz mazowieckim i wielkopolskim (ok. 5%).

Najgorzej jest na Mazowszu, biorąc pod uwagę średnią zaległość przypadająca na osobę i wynosi 40 301 zł, nieco lepiej jest w Małopolsce – 31 026 zł. Średnia krajowa, to nieco ponad 29 000 zł.

Kto jest niechlubnym rekordzistą? Na czele rankingu znajduje się 63-letni mieszkaniec Lubelszczyzny, który ma już ponad 73,7 mln zł zaległości! Na drugim miejscu w zestawieniu znajduje się 38-letni mężczyzna z Pomorza, z kwotą zobowiązań przekraczającą 48 mln zł. Najstarszy rekordzista ma 70 lat a najmłodszy 38. NA 10 rekordzistów, aż połowa pochodzi z Mazowsza!


Interesuje Cię kredyt hipoteczny ?

Porozmawiaj z ekspertem finansowym - darmowa rozmowa bez zobowiązań

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.