Strona głównaMieszkania17 pytań i odpowiedzi na temat wynajmu mieszkania

17 pytań i odpowiedzi na temat wynajmu mieszkania

Inwestorzy kontra mieszkańcy. Wynajmujący kontra najemcy. Zysk kontra koszt… Niby relacje obu stron wynajmowanego mieszkania dzieli wszystko, ale przecież trzeba się dogadać i na spokojnie korzystać z lokalu. Jak to zrobić? W zasadzie, odpowiedź jest prosta: zgodnie z prawem. Czyli?

Poniżej publikujemy siedemnaście najczęstszych pytań najemców dotyczących tego co można, czego nie można, a na co trzeba uważać w cudzym mieszkaniu. Zacznijmy od kwestii najbardziej podstawowej, czyli…

  1. Kim jest wynajmujący, a kim najemca?

Zasada jest prosta – właściciel, od którego jest wynajmowane mieszkanie, to wynajmujący, a osoba, która u niego mieszka, to najemca.

  1. Czy mogę w wynajmowanym mieszkaniu trzymać zwierzęta?

Nie jest to prawnie zakazane, ale z praktyki – tylko za zgodą właściciela. I musisz mieć świadomość tego, że przy wyprowadzce będziesz musiał naprawić lub zapłacić za szkody, które zrobią te zwierzęta.

  1. Czy mogę wynająć mieszkanie bez kaucji?

Formalnie: tak, prawo zostawia tutaj swobodę zawierania umów, jeśli więc właściciel zgodzi się na takie odstępstwo, to teoretycznie jest to możliwe. Ale to tylko teoria. W praktyce nieczęsto się z kaucji rezygnuje; jest to zbyt dużym ryzykiem dla właściciela.

  1. A może wynajmę mieszkanie „na czarno”?

Odradzamy – to naprawdę jest proszeniem się o kłopoty (dla obu stron).

  1. Czy mogę kogoś przenocować w pokoju lub mieszkaniu?

To zależy od tego, jak długo. Jeśli ktoś bliski przenocuje sporadycznie, to nie powinno być problemu. Jednak jeśli wynajmujesz tylko jeden pokój, to opłaty za media dzielone są pomiędzy wszystkich mieszkańców, a nie uwzględniają one zużycia prądu czy wody przez twoich gości. Dlatego wypada, abyś uzgodnił to ze współlokatorami. Jeśli natomiast wynajmujesz całe mieszkanie sam, to sam opłacasz media, więc sprawa jest prostsza.

  1. Kiedy o nowym mieszkańcu muszę poinformować właściciela?

Gdy ktoś nocuje u ciebie regularnie. Informację o liczbie mieszkańców właściciel musi przekazać np. do spółdzielni; zależą od niej niektóre opłaty. Inaczej mówiąc – okazjonalnie możesz przenocować kogo chcesz, ale wprowadzić się do ciebie kolejna osoba może już tylko za zgodą właściciela.

  1. Czy właściciel może bez zapowiedzenia wejść do mieszkania?

Nie. Wyjątkiem jest awaria, która wymaga natychmiastowych działań (np. pożar). Natomiast właściciel ma prawo do okresowego przeglądu stanu lokalu; po wcześniejszym umówieniu się z najemcami na termin takiej wizyty.

  1. Kto płaci za naprawy sprzętów używanych w mieszkaniu?

Najemca (chyba, że umowa stanowi inaczej). Jeśli zepsuje ci się pralka czy lodówka – cóż: zasadniczo jest to koszt tej osoby, która ten sprzęt użytkuje, czyli faktycznie mieszka w mieszkaniu.

  1. To za jakie naprawy płaci właściciel?

Za część remontów. Ustawa rozdziela remonty na te, za które odpowiada właściciel (ogólne remonty budynku, klatki schodowej i in. utrzymujące stan techniczny mieszkania) oraz na te, za które odpowiada najemca (hydraulika, wspomniane sprzęty AGD i RTV, zniszczone ściany itd.). Upraszczając: obrazowo możemy to podzielić tak, że obowiązkiem właściciela jest, aby mieszkanie spełniało ogóle standardy techniczne (zgodne z tymi z dnia wprowadzenia), a najemca musi zadbać o wnętrze mieszkania.

  1. Kto płaci za remont, jeśli zaleje mnie sąsiad z góry?

Ten kto jest za zalanie odpowiedzialny, czyli właśnie sąsiad z góry.

  1. A jeśli to ja kogoś zaleję?

To odpowiadasz za zalanie – również finansowo; bez względu na to, czy zapomniałeś zakręcić wodę, czy np. pękła rurka odprowadzająca wodę z pralki. Generalnie za straty wynikające z takich przypadków płaci ten, kto faktycznie użytkuje mieszkanie. Jeśli więc zaleje cię sąsiad z góry, to jak wspomnieliśmy, zapłaci za nie (oby z ubezpieczenia) właśnie ten sąsiad. Jeśli to ty zalejesz wynajmowane przez ciebie mieszkanie, albo mieszkanie kogoś poniżej – cóż: to jest to twoja odpowiedzialność; możesz się od niej ubezpieczyć.

  1. Czy mogę na ścianach powiesić plakaty lub półki?

Tak, ale pamiętaj o tym, że przed wyprowadzką będziesz musiał przywrócić mieszkanie do stanu pierwotnego, czyli np. wyrównać albo pomalować ścianę z której przed wyprowadzką odkleisz przyklejone wcześniej plakaty.

  1. Czy muszę opłacać właścicielowi rosnące rachunki?

Tak, ale nie od razu. Jeśli masz umowę, której kwota obejmuje czynsz i stałą kwotę za media, to w momencie, gdy właściciel otrzyma wyższe rachunki (bo np. znów wzrosną ceny prądu), to od kolejnych miesięcy ma on prawo proporcjonalnie podnieść opłaty.

  1. Czy po wyprowadzce mogę dostać jeszcze jakieś opłaty do zapłacenia?

Tak. Nie liczy się data wystawienia rachunku (np. dopłaty za prąd czy wodę), ale okres, którego ten rachunek dotyczy – jeśli dotyczy okresu, gdy mieszkałeś w mieszkaniu, jest to twój koszt.

  1. Czy kaucja może być traktowana jako ostatni czynsz przed wyprowadzką?

Tylko za zgodą wynajmującego.

  1. Do kiedy dokładnie muszę się wyprowadzić?

Formalnie: do północy ostatniego dnia najmu ujętego w umowie. Ale pamiętaj, że dla własnego bezpieczeństwa powinieneś umówić się z właścicielem na zdanie mieszkania i podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Czyli raczej nie będzie to północ.

  1. Wyremontowałem mieszkanie, a właściciel mi je wypowiedział? Co teraz?

To zależy od tego, jaką umowę z właścicielem podpisałeś. Jeśli żadną lub nie podpisałeś umowy dotyczącej wspomnianego remontu to… no cóż… Właśnie dlatego trzeba zawierać pisemne porozumienia z właścicielami, które określają sposób rozliczenia takiego remontu.

Poszukaj w naszej bazie ogłoszeń mieszkania na wynajem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Przyjazna dla użytkowników wyszukiwarka ofert nieruchomości, przeszukaj dziesiątki polskich serwisów ogłoszeniowych jednym kliknięciem. Pozwól naszym algorytmom znaleźć nieruchomość idealnie spełniającą Twoje kryteria.